PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Śpiewamy w domu (i nie tylko) na urodziny Stanisława Moniuszki

2019-04-30

Z okazji przypadających w tym roku 200. urodzin Stanisława Moniuszki przygotowaliśmy specjalny dedykowany cykl ponad 30 materiałów wideo poświęconych twórczości i osobie tego wybitnego polskiego kompozytora. Seria obejmuje zarówno nagrania pieśni Moniuszki, jak i tutoriale zawierające uwagi wykonawcze do poszczególnych utworów, a także wypowiedzi wykonawców o samym kompozytorze. 

Premiera pierwszego filmu na kanale YouTube PWM odbędzie się 5 maja – w dzień dwusetnych urodzin Moniuszki. 

 

Nagrania wybranych pieśni ze słynnych Śpiewników domowych oraz komentarzy wykonawców i akompaniatorów zostały przygotowane specjalnie z okazji przypadających w tym roku 200. urodzin Stanisława Moniuszki i mają charakter wyjątkowy – do ich współtworzenia zaproszeni zostali wybitni soliści: Tomasz Konieczny, Urszula Kryger, Ryszard Minkiewicz i Iwona Sobotka, którym towarzyszyli przy fortepianie: Lech Napierała, Paweł Cłapiński, Anna Marchwińska i Bogumiła Weretka-Bajdor.

 

Przygotowane filmy są próbą odpowiedzi na pytanie: czym był dla Moniuszki i czym dziś jest Śpiewnik domowy? Poza specjalnie zrealizowanymi nagraniami wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach, opracowano także tutoriale: materiały zakulisowe oraz nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką. Filmy te zawierają także wskazówki interpretacyjne do poszczególnych utworów oraz pokazują problemy i trudności, z jakimi mierzyć muszą się wykonawcy pieśni Moniuszkowskich.

 

Całość przygotowanych materiałów obejmuje łącznie 31 filmów podzielonych na 3 serie:
Śpiewnik domowy: nagrania 14 wybranych pieśni Stanisława Moniuszki skomponowanych do tekstów poetów polskich i zagranicznych, a także do tekstów ludowych (m.in. Prząśniczka, Pieśń wieczorna, Dziad i baba);
Śpiewnik – nie tylko – domowy: 12 tutoriali do pieśni Moniuszki zawierających uwagi i komentarze interpretacyjne solistów oraz akompaniatorów; a także
Nie tylko Straszny Dwór: 5 materiałów wideo zawierających wypowiedzi solistów i akompaniatorów o twórczości Moniuszki, jej znaczeniu i roli nie tylko w muzyce polskiej, ale też europejskiej II połowy XIX wieku. 

 

W nagraniach wzięli udział światowej sławy soliści:
Tomasz Konieczny – śpiewak (bas-baryton), aktor filmowy i teatralny. Od 10 lat śpiewa w wiedeńskiej Staatsoper, w lipcu 2018 r. jako pierwszy Polak wystąpił na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth, a w marcu 2019 roku zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Specjalizuje się w repertuarze niemieckim – dziełach Wagnera i Ryszarda Straussa.

 

Urszula Kryger – śpiewaczka (mezzosopran) i pianistka, laureatka wielu konkursów. Po najwyższe laury sięgała m.in. na I Międzynarodowym Konkursie im. S. Moniuszki w Warszawie w 1992 r. i 43. Konkursie ARD w Monachium w 1994 r. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, zasiada także w jury konkursów muzycznych. Od 2002 r. prowadzi klasę śpiewu w łódzkiej Akademii Muzycznej. 

 

Ryszard Minkiewicz – śpiewak (tenor), laureat nagrody specjalnej na III Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz nagrody Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich XXXVIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską i Warszawską Operą Kameralną. 

 

Iwona Sobotka – śpiewaczka (sopran), w 2004 r. zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Zadebiutowała w 2007 r. w Opera Bastille w Paryżu jako Ygraine w operze Ariadna i Sinobrody Paula Dukasa. Występowała niemal w całej Europie oraz w Japonii i obu Amerykach w tak prestiżowych salach, jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus we Wiedniu, czy Suntory Hall w Tokio.

 

Przy fortepianie natomiast zasiedli:
Lech Napierała – polski pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie akompaniamentu wokalistom (specjalność pieśń) Davida Lutza. Od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie pieśni. Od października 2013 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku z Tomaszem Koniecznym zarejestrował płytę Winterreise Franza Schuberta do tekstów Stanisława Barańczaka.

 

Paweł Cłapiński – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat m.in. I Nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi (2007) i I nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Citta di Candei Concorso Musicale we Włoszech (2009). Skupia się na muzyce kameralnej, współpracuje m.in. ze śpiewaczką Urszulą Kryger. 

 

Anna Marchwińska – pianistka, studiowała w Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, na Stanford University i The Juilliard School pod kierunkiem m.in. Bronisławy Kawalli, Sama Sandersa i Briana Zegera. Współpracowała z New York City Opera, Metropolitan Opera i Di Capo Opera. Od 1992 roku zajmuje się głównie kameralistyką. Od 2002 roku na stałe związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie od 2010 roku jest kierownikiem korepetytorów solistów. 

 

Bogumiła Weretka-Bajdor – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz kameralistyki prof. Krystyny Sucheckiej i prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Od ukończenia studiów pracuje w macierzystej uczelni na Wydziale Instrumentalnym jako akompaniator. Przez 30 lat działalności artystycznej wielokrotnie koncertowała jako solistka, akompaniatorka i kameralistka m.in.: w Rosji, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w USA i w Iranie.

 

Materiały wideo publikowane będą na kanale YouTube PWM od 5 maja w każdą niedzielę do grudnia 2019 roku.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?