PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Krzysztof Knittel

Krzysztof Knittel

*1947

Krzysztof Knittel urodził się w 1947 roku w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziałach Reżyserii Dźwięku oraz Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki u Tadeusza Bairda, Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego. Brał udział w Kursach Zastosowań Matematyki (PAN Warszawa, 1974) i w Kursach Nowej Muzyki (Darmstadt, 1974, 1976). Współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W 1978 roku pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.

 

Jest współtwórcą grup muzyki improwizowanej: KEW (z Elżbietą Sikorą i Wojciechem Michniewskim, 1974-76), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-84), Pociągu towarowego (z Piotrem Bikontem i Markiem Chołoniewskim, od 1986), Studia CH&K (1989-99), przekształconego we wciąż działające trio CH&K&K (z Markiem Chołoniewskim i Włodzimierzem Kiniorskim), European Improvisation Orchestra (1996-98) i Kawalerów błotnych (m.in. z Jerzym Kornowiczem, Ryszardem Lateckim i Tadeuszem Wieleckim, od 2003).

 

W 1981 roku pracował w Komisji Kultury „Solidarności” regionu Mazowsze, współtworzył też Koło Twórców Niezależnych. W stanie wojennym działał w środowiskach kultury niezależnej. W latach 1989-92 był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, współtworzył festiwal Audio-Art w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, w latach 1995-98 był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień, w latach 1999-2003 prezesem Związku Kompozytorów Polskich, od roku 2000 wiceprezesem Polskiej Rady Muzycznej, a od 2005 przewodniczy tej Radzie. W latach 2003-2006 był członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A., 2004-2010 członkiem Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, a od 2006 – członkiem Rady Stowarzyszenia ZAiKS. Od 2006 roku prowadzi utworzony przez siebie międzynarodowy festiwal muzyki improwizowanej Ad Libitum. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wykładał też w akademiach muzycznych w Łodzi i Krakowie.

 

Realizuje utwory komputerowe i elektroakustyczne, komponuje muzykę baletową i opery, tworzy instalacje dźwiękowe, pisze utwory na orkiestrę, chóry i zespoły kameralne. Wcześniej komponował muzykę także do przedstawień teatralnych, telewizyjnych, do filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych (m.in. do Amatora w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego), współpracował z kabaretami studenckimi „Abakus” i „Stodoła” (z Magdą Umer, Andrzejem Wojciechowskim, Januszem Weissem, Maciejem Wojtyszko i Marcinem Wolskim).

 

Krzysztof Knittel pisze utwory dla Filharmonii Narodowej, NOSPR-u, Orkiestry Kameralnej PR Amadeus, Orkiestry Sinfonia Varsovia, Chóru Camerata Silesia, solistów: Elżbiety Chojnackiej, Olgi Pasiecznik (nagroda Orfeusza na Warszawskiej Jesieni za kreację w The HeartPiece – Doubble Opera skomponowanej wraz z Johnem Kingiem), Janusza Olejniczaka, Tomasza Stańki i wielu innych.

 

Jako kompozytor i wykonawca swoich utworów koncertował w Polsce i w większości krajów europejskich, w Azji, w Ameryce Północnej i Południowej (koncerty między innymi w Brazylii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Rosji i na Węgrzech). Jego utwory wykonywane były na festiwalach Warszawska Jesień, ISCM w Paryżu i Zagrzebiu, Fylkingen w Sztokholmie, Living in A Virtual World w Toronto, Experimentelle Musik Festival w Monachium, New Europe ’99 Festival i Experimental Intermedia w Nowym Jorku, Ilkhom – XX w Taszkiencie, Pan Music Festival w Seulu, Festival International de Musique Experimentale w Bourges, Ton-Art w Bernie, Musica Ficta w Wilnie, Dresdner Tage der zeitgenössischen Musik, Melos-Etos w Bratysławie, Alternativa w Moskwie i wielu innych.

 

Jako dziennikarz muzyczny współpracował z „Tygodnikiem Literackim”, telewizyjnym „Pegazem”, Redakcją Muzyki Poważnej TVP, pismami „Ruch Muzyczny” i „Studio”.

 

W 1985 roku otrzymał nagrodę „Solidarności” w dziedzinie muzyki za kwartet smyczkowy poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce, w 1998 został nagrodzony przez Foundation for Contemporary Performance Arts w Nowym Jorku, w 2003 roku otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, w 2005 Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2007 odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest wydawcą części utworów Krzysztofa Knittla. Pełny spis twórczości kompozytora znajduje się na jego stronie internetowej.