PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Kurs Edytorstwa Muzycznego



Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na kolejną edycję seminarium edytorskiego „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Jest to bezpłatny kurs adresowany do absolwentów studiów muzycznych I i II stopnia zainteresowanych edytorstwem muzycznym, a zwłaszcza składem komputerowym nut. Uzyskanie certyfikatu ukończenia kursu daje możliwość podjęcia współpracy z PWM.

Dwusemestralny kurs rozpoczynamy 12 października 2024, a kończymy 8 czerwca 2025. Odbędzie się on w systemie spotkań co drugi weekend (ze zmianami w okresach świątecznych). Na kurs składać się będą zajęcia online na platformie Zoom (na spotkania zaplanowane zostały soboty, godz. 10:00–15:30) oraz kilka zjazdów weekendowych odbywających się zamiennie w Krakowie i w Warszawie.

Kurs łączy formę praktyczną z teoretyczną.

Spotkania zdalne obejmują:
• zajęcia praktyczne z obsługi programu do edycji nut Sibelius (dwa poziomy zaawansowania, 2h),
• wykłady lub seminaria towarzyszące, prowadzone przez redaktorów PWM oraz zaproszonych badaczy i specjalistów, poświęcone różnorodnym zagadnieniom dotyczącym edytorstwa muzycznego, jak: proces wydawniczy, korekta nutowa i tekstowa, opracowania źródłowo-krytyczne, typografia nutowa i tekstowa (1,5h lub 2×1,5h).

Dwudniowe spotkania na żywo obejmują intensywne zajęcia praktyczne (ok. 4–5h dziennie) dotyczące następujących tematów:
• korekta i redakcja nut,
• korekta i redakcja tekstów o tematyce muzycznej,
• opracowania źródłowo-krytyczne,
• obsługa programu do edycji nut Sibelius.

Tradycją kursów edytorstwa muzycznego jest, że chętni uczestnicy przygotowują do wydania nową publikację PWM, kontynuując prace nad tytułem jako redaktorzy, korektorzy i kopiści już po zakończeniu szkoleń. Do tej pory nasi absolwenci pracowali nad edycjami źródłowo-krytycznymi Uwertury koncertowej op. 1 i kwartetów smyczkowych Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, opracowaniami wykonawczymi utworów fortepianowych Dobrzyńskiego, Franciszka Mireckiego, Ludomira Różyckiego, Juliusza Zarębskiego oraz Maurycego Moszkowskiego. Również w tym roku kursanci przygotują składy komputerowe do wybranych publikacji naszej oficyny. Absolwenci, którzy ukończą kurs z wymaganą frekwencją oraz przygotują pracę zaliczeniową, otrzymają certyfikat, a wyróżniający się kursanci będą mieli możliwość podjęcia dalszej współpracy z PWM.

Sprzęt niezbędny do uczestnictwa w kursie:
• komputer z zainstalowanym programem Sibelius w wersji Sibelius Ultimate; na potrzeby dwóch zjazdów wymagany będzie laptop,
• dobre łącze internetowe (wymagania platformy Zoom),
• kamera (obowiązkowo włączona),
• mikrofon.
 

 

 

 

 

Kurs Edytorstwa Muzycznego finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo muzyki polskiej”.

 

  

 

 

 

 

Partnerami przedsięwzięcia są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

   

 

 

 

Seminarium Edytorstwa Muzycznego

 

Informacje organizacyjne

 

Program

 

Rekrutacja

 

Wykłądowcy