PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Ostatnie dziesięciolecia pracy nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego.

Ostatnie dziesięciolecia pracy nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego.
2014-10-23

Gośćmi radiowej Dwójki w poniedziałek 20 października byli Teresa Chylińska, redaktor naukowy Dzieł Szymanowskiego oraz Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM. Tematem rozmowy, którą prowadził Adam Suprynowicz były skomplikowane losy wydania Dzieł Karola z Atmy. 

- Rękopisy znajdujące się w posiadaniu wiedeńskiego Universal Edition udostępnione zostały na podstawie specjalnej umowy zawartej w 1966 roku. Trzeba pamiętać, że współpraca między Universalem a Polskim Wydawnictwem Muzycznym zasadniczo przebiegała znakomicie, lecz mimo to zebranie wszystkich dzieł Szymanowskiego nie było łatwe - mówił Daniel Cichy.

 

- Pozyskanie rękopisu opery "Hagith" było cudem - dodała Teresa Chylińska. - To jeden z utworów, których rękopisy zaginęły. Universal dysponował tylko ich ręcznymi kopiami. Przypadek zdecydował o tym, że po kilkudziesięciu latach manuskrypt odnalazł się w Austriackiej Bibliotece Narodowej - wyjaśniła. Rękopisy innych dzieł Teresa Chylińska odnajdywała w różnych częściach świata. "Słopiewnie" i "Pieśni muezina szalonego" z orkiestrą badaczka odkryła w USA, a "Fantazję" op. 14 w Leningradzie.

 

Więcej o kulisach przygotowania Dzieł Karola Szymanowskiego w audycji „Wybieram Dwójkę”, której można wysłuchać TUTAJ.

Katalogi Wydawcy Agenci