PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Pierwsze polskie wykonanie „Swansong” Arvo Pärta

Pierwsze polskie wykonanie „Swansong” Arvo Pärta
2018-09-28

Koncert 5 października NFM Filharmonia Wrocławska poświęci twórczości Arvo Pärta. W programie wieczoru znalazły się cztery symfonie kompozytora oraz – po raz pierwszy prezentowany w Polsce – utwór „Swansong”. Orkiestrę Narodowego Forum Muzyki poprowadzi Tõnu Kaljuste – przyjaciel i jeden z najbardziej zaufanych dyrygentów kompozytora.

 

Pierwotna wersja utoworu została napisana na chór z towarzyszeniem organów do fragmentu tekstu kardynała Johna Henry’ego Newmana pod tytułem „Littlemore Tractus” (taki tytuł nosi także chóralna wersja utworu). Prawykonanie odbyło się w 2001 roku, w dwusetną rocznicę urodzin kardynała Newmana (1801-1890) – teologa, poety, edukatora – jednej z najbardziej wpływowychpostaci w Anglii owych czasów.

Wersja na orkiestrę powstała w roku 2013 i znana jest pod tytułem „Swansong”.

 

Arvo Pärt niewątpliwie należy dziś do grona najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów muzyki współczesnej. Tym, co wyróżnia estońskiego artystę, będącego wzorem dla kolejnych pokoleń młodych twórców, jest z pewnością unikatowy język muzyczny. Kompozytor urzeka słuchaczy nie tylko precyzyjnym warsztatem i doskonałą muzyką, lecz także postawą twórczą. (więcej na stronie NFM)

 

 

fot. © Universal Edition / Eric Marinitsch

Katalogi Wydawcy Agenci