PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Pierwsze polskie wykonanie Koncertu skrzypcowego Unsuk Chin

Pierwsze polskie wykonanie Koncertu skrzypcowego Unsuk Chin
2019-04-17

14 czerwca po raz pierwszy zabrzmi w Polsce Koncert skrzypcowy Unsuk Chin. Pierwsze polskie wykonanie odbędzie się w Katowicach: skrzypaczce Viviane Hagner towarzyszyć będzie NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha. 

 

Koncert skrzypcowy Unsuk Chin został prawykonany 20 stycznia 2002 roku w filharmonii w Berlinie. Solistką była Viviane Hagner, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin prowadził Kent Nagano.

 

Podstawowe elementy tego koncertu, czyli instrumentacja (orkiestra symfoniczna) oraz forma (przeplatanie części wolnych i szybkich oraz odniesienie do części pierwszej w finale) są klasyczne. Partia skrzypiec solo jest niezwykle wymagająca, z dużymi wyzwaniami technicznymi, jednak solista tworzy z orkiestrą raczej układ partnerski. Nie jest w opozycji, ani nie dominuje nad zespołem.

 

Krytyka o Koncercie skrzypcowym Unsuk Chin pisze w superlatywach: „to partytura o niezwykłej urodzie, sile retorycznej i pomysłowości formalnej” (San Francisco Chronicle), zaś Alan Rich mówi o „pierwszym arcydziele nowego stulecia.”

 

Koncert zdobył w 2004 roku prestiżową Grawemeyer Award.

Katalogi Wydawcy Agenci