PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego
2019-06-24

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

 

 

 

Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę jest oparta na tekście łacińskim. Pięcioczęściowy cykl dzieli się na trzy duże ogniwa: Kyrie i Gloria wykonywane attacca, Credo oraz Sanctus i Agnus Dei, pomiędzy którymi rozbrzmiewa cisza dotykająca tajemnicy Przeistoczenia.


Kyrie jest najkrótszą ze wszystkich części. Materiał motywiczny partii chóru rozwija myśl początkową klarnetu basowego. Kończąca Kyrie sekcja doprowadza do rozjaśnienia kolorystyki w rozbudowanych frazach Glorii przeznaczonych początkowo na chór a cappella.


Credo, znajdujące się w centralnym miejscu cyklu, jest najdłuższą częścią Missa i jedyną wykorzystującą baryton solo.


Najszybsza część – Sanctus – osiąga kulminację na przetworzonym materiale zaczerpniętym z sekcji Credo: „Credo in Spiritum Sanctum”, w innej jednak szacie dynamicznej i instrumentacyjnej.


Końcowa część, Agnus Dei, to wolna i utrzymana w cichej dynamice aria mezzosopranu solo, stopniowo zmierzająca do kulminacyjnej kody zamykającej ten blisko 50-minutowy utwór.

 

Mikołaj Górecki

 

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Katalogi Wydawcy Agenci