PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Odszedł Bogusław Schaeffer

Odszedł Bogusław Schaeffer
2019-07-01

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. 

 

W latach 50. Schaeffer pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, w „Ruchu Muzycznym” oraz jako redaktor naczelny „Forum Musicum”. Jest autorem szeregu prac naukowych obejmujących historię i estetykę muzyki XX wieku, ale także leksykonów, informatorów i almanachów, przybliżających muzykę współczesną i jej twórców szerokiemu gronu melomanów i czytelników.


Głównymi nurtami w twórczości kompozytorskiej Bogusława Schaeffera były muzyka elektroniczna, audiowizualna, muzyka teatralna tworzona do spektakli wybitnych reżyserów oraz happeningi. Działania eksperymentalne kompozytora doprowadziły do stworzenia pierwszego polskiego utworu reprezentującego teatr instrumentalny. Ale twórcza działalność Schaeffera nie ograniczała się wyłącznie do sztuki dźwięku. Ważne miejsce w dorobku artysty zajmowało również dramatopisarstwo.


Rozległe zainteresowania twórcze, nowatorstwo warsztatu i kontrowersyjne poglądy estetyczne uczyniły go – według słów Stefana Kisielewskiego – „ojcem nowej muzyki w Polsce”.


Składamy głębokie wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół zmarłego. 

© PWM/ Fot. B. Lutosławski

Katalogi Wydawcy Agenci