PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Pierwsze zwiastuny Warszawskiej Jesieni – polskie prawykonania

Pierwsze zwiastuny Warszawskiej Jesieni – polskie prawykonania
2019-08-27

Zanim zdradzimy szerszy kontekst udziału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na tegorocznej Warszawskiej Jesieni, dzisiaj informujemy o dwóch pierwszych wykonaniach w Polsce utworów z katalogów zagranicznych partnerów PWM: Rebekki Saunders (*1967) Alba oraz Jonathana Harveya (1939-2012) … towards a pure land. Obydwa utwory zostaną wykonane podczas koncertu 28 września w Filharmonii Narodowej.

 

Utwór Alba z katalogu F.C. Peters inspirowany wierszem Samuela Becketta pod tym samym tytułem został skomponowany w 2014 roku. Przeznaczony jest na trąbkę solo i orkiestrę. W opisie koncertu na stronie WJ czytamy: W twórczości Rebekki Saunders zaznaczają się wyraźnie dwa nurty obsadowe: instrumentalne kompozycje solowe oraz utwory na instrumenty koncertujące z towarzyszeniem orkiestry lub zespołu. Prawykonanie Alby odbyło się w 2015 roku – solistą był Marco Blaauw, któremu utwór jest dedykowany. W Warszawie także usłyszymy tego charyzmatycznego trębacza, któremu towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Ryana Bancrofta.

 

… towards a pure land Jonathana Harveya pochodzi z katalogu wydawnictwa Faber Music. To utwór z 2006 roku. Kompozytor tak wyjaśnia znaczenie tytułu utworu: „Czysta kraina” z tytułu dzieła to stan umysłu poza cierpieniem, gdzie niczego się nie chwyta. W literaturze buddyjskiej określana jest jako krajobraz – model świata, do którego możemy aspirować.

… towards a pure land jest dedykowany BBC Scottish Symphony Orchestra – ten zespół, pod batutą Ilana Volkova wykonał utwór po raz pierwszy w 2006 roku. W Warszawie usłyszymy go w interpretacji NOSPR i Ryana Bancrofta.

 

Szczegóły koncertu dostępne są na stronie festiwalu

 

Katalogi Wydawcy Agenci