PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Pierwsze polskie wykonanie II Koncertu skrzypcowego Avnera Dormana

Pierwsze polskie wykonanie II Koncertu skrzypcowego Avnera Dormana
2019-09-03

15 września zostanie po raz pierwszy wykonany w Polsce II Koncert skrzypcowy Nigunim Avnera Dormana. Koncert odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Partię solową wykona Lara St. John, a orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Yoav Talmi.

 

Avner Dorman (*1975) jest wychowankiem Juilliard School, studia muzyczne i muzykologiczne ukończył w Tel Avivie. Rezyduje w USA.

 

Koncert Nigunim na skrzypce i orkiestrę w wersji, którą usłyszymy w Warszawie powstał w 2017 roku. Wcześniej tytuł Nigunim odnosił się do sonaty na skrzypce z fortepianem (2011) Avnera Dormana. W roku 2014 kompozytor przepisał partię fortepianu na orkiestrę, a w 2017 roku gruntownie ją przerobił. W takiej to formie kompozycja zwyciężyła w ubiegłorocznym (2018) konkursie Azrieli Prize for Jewish Music – przyznawane co dwa lata Azrieli Music Prizes (AMP) mają na celu poszukiwanie i nagradzanie wybitnych kompozycji czerpiących inspiracje z tradycji i kultury żydowskiej.

 

„Próbowałem wnieść do utworu więcej elementów ludowych, a także zaakcentować rytm poprzez podkreślenie roli orkiestry. (…) Największym wyzwaniem było dla mnie zachowanie oryginalnej partii na fortepian bez jednoczesnego przytłoczenia partii skrzypiec, utrzymując w ten sposób równowagę, dzięki której utwór zachowuje formę prawdziwego koncertu”.

Avner Dorman

 

 

 

© PWM / fot. Felix Grünschloss

 

Katalogi Wydawcy Agenci