PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Filmy dokumentalne PWM i TVP Kultura w programie tegorocznego Millenium Docs Against Gravity

Filmy dokumentalne PWM i TVP Kultura w programie tegorocznego Millenium Docs Against Gravity
2020-09-04

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce, a jednocześnie jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach. W programie tegorocznej edycji znalazły się aż cztery filmy współprodukowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i TVP Kultura. 
 

9 września przedstawione zostaną filmowe portrety kompozytorów związanych z PWM: Agaty Zubel (Słowa jak dźwięki), Aleksandra Nowaka (Operacja opera) i Andrzeja Krzanowskiego (Przerwana podróż). Dwa dni później, 11 września, wyświetlona będzie kolejna koprodukcja PWM i TVP Kultura – Droga między nutami. Zygmunt Krauze. Na pokazy wszystkich czterech filmów, których reżyserem jest Jan Sosiński, zapraszany do warszawskiej Kinoteki.

Bohaterem Operacji opera jest Aleksander Nowak, kompozytor związany z Katowicką Akademią Muzyczną, w którego działalności szczególne miejsce zajmują dzieła sceniczne. W filmie przedstawione są kulisy przygotowań do wystawienia jego utworu ahat-ilī – siostra bogów – jednej z najważniejszych oper XXI wieku, zamówionej przez Sacrum Profanum i premierowo wystawionej podczas festiwalu w 2018 roku.


 

Film Słowa jak dźwięki opiera się na podwójnej narracji twórca–wykonawca, pokazując interakcję tych dwóch ról w artystycznej działalności Agaty Zubel – kompozytorki i wokalistki obdarzonej niespożytą kreatywnością.Przerwana podróż to opowieść o Andrzeju Krzanowskim, kompozytorze i akordeoniście, którego przedwczesna śmierć zatrzymała niezwykłą muzyczną podróż. Ten błyskotliwy wykonawca i twórca odkrył nieznane możliwości barwne i artykulacyjne akordeonu, wydobywając z niego nową narrację i piękno.Filmy stanowią część marki ANAKLASIS, która w ramach podserii IMAGES zakłada wydawanie na krążkach Blu-ray najważniejszych dzieł scenicznych kompozytorów XX i XXI wieku wraz z filmami dokumentalnymi o ich twórcach. Już dziś płytę ANA 001 AV z rejestracją opery ahat ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka, zarejestrowaną w wersji scenicznej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Krakowskie Biuro Festiwalowe, wraz z filmem dokumentalnym Operacja opera można kupić w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.pl oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce. Już niebawem do dystrybucji trafią kolejne dwa krążki poświęcone Agacie Zubel i Andrzejowi Krzanowskiemu.

11 września odbędzie się natomiast pokaz filmu dokumentalnego Droga między nutami. Zygmunt Krauze. Bohaterem filmu jest wybitny polski kompozytor, pianista i pedagog znany m.in. jako twórca muzyki unistycznej, której zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Jeden z najważniejszych polskich twórców swojego pokolenia współpracował z wieloma artystami tworząc – obok form bardziej tradycyjnych – muzykę przestrzenną między innymi w Polsce, Austrii oraz Francji. Koncertuje jako pianista na całym świecie, wykonując przede wszystkim repertuar współczesny, także prawykonując swoje własne utwory. W 1967 roku założył zespół Warsztat Muzyczny, w którym grał na fortepianie i którym kierował przez 25 lat.

9 września, godz. 16:45, Kinoteka – Słowa jak dźwięki, Operacja opera, Przerwana Podróż
11 września, godz. 16:00, Kinoteka – Droga między nutami. Zygmunt Krauze

Katalogi Wydawcy Agenci