PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Polska premiera Perpetuum stabile Pawła Mykietyna podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

Polska premiera Perpetuum stabile Pawła Mykietyna podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”
2020-09-14

Ponad rok na swoją polską premierę musiało czekać Perpetuum stabile Pawła Mykietyna. Utwór, który w 2019 roku zachwycił niemiecką publiczność, wykonany będzie po raz pierwszy w Polsce 18 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.
 

Perpetuum stabile to kameralny utwór Pawła Mykietyna, którego światowa premiera odbyła się w Hanowerze 16 czerwca 2019 roku. Polska publiczność będzie miała możliwość wysłuchania go po raz pierwszy w klimatycznym wnętrzu zakopiańskiego Kościoła św. Krzyża, gdzie wykonają go muzycy Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapala (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf). Utwór wykonany zostanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, który od 2009 roku odbywa się rokrocznie w Zakopanem.Muzyka Pawła Mykietyna podczas festiwalu zabrzmi również jako nieodłączny element produkcji filmowej. 15 września w Kinie Miejsce odbędzie się pokaz filmu Drugi koncert na wiolonczelę i orkiestrę w reżyserii Macieja Stuhra z muzyką Pawła Mykietyna – tytułowy II Koncert znajduje się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. To nowoczesne i niekonwencjonalne kino nieme zainspirowane prawdziwą historią opisaną w reportażu Małgorzaty Smolak Mówię do was przez CyberOko: Chcę żyć. Maciek, bohater filmu, żyje pełnią życia, jednak poukładaną codzienność mężczyzny przerywa udar mózgu. Bohater przechodzi skomplikowaną operację, lecz pozostaje sparaliżowany i niezdolny do kontaktu ze światem. Rozpoczyna walkę o wolność. To właśnie niezagłuszana przez żaden inny dźwięk muzyka jest osobnym bohaterem filmu. Jak mówi reżyser, „brak słów w tym filmie to metafora uwięzienia głównego bohatera w innym świecie. W tym sensie ta historia i forma niemego filmu wiążą się ze sobą”. Krótkometrażowa produkcja miała premierę 24 października w Toruniu podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Po zakończeniu emisji zaplanowano spotkanie publiczności z Małgorzatą Smolak, Maciejem Stuhrem i Pawłem Mykietynem.

Katalogi Wydawcy Agenci