PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Odszedł Jan Krenz

Odszedł Jan Krenz
2020-09-15

Z przykrością informujemy, że w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, ceniony dyrygent i kompozytor, jako autor współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Przez wiele lat był związany z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z którą wielokrotnie występował za granicą – od Związku Radzieckiego po Australię. Jako dyrygent współpracował m.in. z Danmarks Radio w Kopenhadze, z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony w Tokio. Gościnnie dyrygował we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych, występował między innymi z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, orkiestrą Filharmonii w Leningradzie, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie oraz z orkiestrami londyńskimi, koncertował także w Stanach Zjednoczonych (Detroit, Nowy Jork). Jego osiągnięcia jako dyrygenta były wielokrotnie nagradzane – dwukrotnie otrzymał nagrodę „Orfeusza” za wykonania muzyki polskiej (1969, 1974), a także Złoty Krzyż Zasługi (1952), Nagrodę Państwową II stopnia (1955), Nagrodę Muzyczną Miasta Katowic (1957), dwukrotnie nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1968, 1996), Nagrodę Państwową I stopnia (1972), nagrodę „Diamentowa Batuta” z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995), Złoty Medal „Gloria Artis” (2005) oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe.

Jan Krenz wraz z Tadeuszem Bairdem i Kazimierzem Serockim utworzył „Grupę 49”, wyznającą „pozytywny optymizm”, przejawiający się muzyką komunikatywną i nieskomplikowaną. Wraz z Jego śmiercią kończy się pewna epoka.

Rodzinie i Bliskim zmarłego składamy wyrazy współczucia.

fot. A. Zborski / PWM

Katalogi Wydawcy Agenci