PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Niecałe 80 dni pozostało do rozpoczęcia zgłoszeń na Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja

Niecałe 80 dni pozostało do rozpoczęcia zgłoszeń na Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja
2022-04-15

Niespełna 80 dni pozostało do rozpoczęcia naboru partytur na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii Kompozycja. Druga edycja konkursu otworzy przed uczestnikami jeszcze więcej możliwości. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzców czeka szansa, by nadać swojej karierze rozpędu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. 
 

Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowa szansa dla młodych artystów z całego świata. Dla kompozytorów jest okazją, by zaprezentować swoje prace międzynarodowemu jury złożonemu z wybitnych osobowości świata muzyki, zawalczyć o pulę nagród w wysokości € 27 000 i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Zwycięskie kompozycje zostaną włączone w repertuar konkursu wykonawczego, przygotowane edycyjnie dla jego uczestników przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz nagrane na płycie. 
 

Prace oceniane będą dwuetapowo. W pierwszym etapie partytury oceniać będzie komisja kwalifikacyjna złożona z kompozytorów oraz wykonawców, wśród których znajdą się eksperci w zakresie współczesnych technik wykonawczych. To oni zdecydują, które utwory trafią pod obrady pięcioosobowego jury głównego, którego pracom przewodniczyć będzie włoski kompozytor i organista Francesco Filidei. Obok niego w jury znajdzie się Agata Zubel, dr Daniel Cichy, a także wiodący europejscy twórcy: holenderska kompozytorka i poetka Rozalie Hirs i pochodzący z Francji Yann Robin.


Do konkursu mogą zgłosić się twórcy z całego świata, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Utwory można zgłaszać w jednej z czterech dyscyplin: fortepian, skrzypce (solo lub z fortepianem), głos (solo lub z fortepianem) lub kwartet smyczkowy. Każdy uczestnik może zgłosić więcej niż jeden utwór, zwiększając swoją szansę na zwycięstwo. Utwory przeznaczone na głos mogą wykorzystywać tekst w dowolnie wybranym przez kompozytora języku.

 

Zgłoszenia do konkursu kompozytorskiego przyjmowane będą od 1 lipca do 30 września 2022 za pośrednictwem internetowego formularza rekrutacyjnego, który zostanie uruchomiony na stronie www.szymanowski-competition.com. Dostępny jest na niej również regulamin i wszelkie pozostałe informacje dotyczące przedsięwzięcia. 
 Konkurs Szymanowskiego po raz pierwszy odbył się w 2018 roku i wywołał duże zainteresowanie całego środowiska muzycznego. Inicjatywę wsparł jeden z największych żyjących dyrygentów i wielki miłośnik twórczości Szymanowskiego, Sir Simon Rattle, który zasiada w komitecie honorowym Konkursu.
 

„To dla mnie zaszczyt ze względu na mój długi związek z Szymanowskim, kochałem jego muzykę, odkąd byłem dzieckiem. I jeśli ta pasja mogła się połączyć z pomaganiem młodym muzykom, to nie mogło być dla mnie nic lepszego! To jest kompozytor, który wciąż nie jest wystarczająco często wykonywany na świecie, cieszę się, że wspólnie nakręcamy jego popularność. Jestem zachwycony, że konkurs rozwija się tak dobrze”, mówi sir Simon Rattle.
 

Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowe wydarzenie w europejskim krajobrazie muzycznym. Rozgrywa się co pięć lat w czterech kategoriach: fortepian, głos, skrzypce i kwartet smyczkowy. Piątą, szczególną kategorię tworzy Konkurs kompozytorski, do którego kompozytorzy mogą zgłaszać utwory przeznaczone na instrumenty tworzące każdą z czterech dyscyplin wykonawczych.


Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Katowice.


Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Radio, Miasto Katowice, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.


Partnerem strategicznym konkursu jest PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne.


Patronem medialnym konkursu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katalogi Wydawcy Agenci