PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-06-01

Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. To właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwracamy szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.
 

Twardowski studia muzyczne rozpoczął siedem lat po wojnie – rozwijał się w pianistyce u Juliusa Juzeliūnasa w Państwowym Konserwatorium Litewskiej SSR w Wilnie, kompozycji uczył się u Bolesława Woytowicza w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był także uczniem Nadii Boulanger, do której – podobnie jak wielu innych kompozytorów – w latach 60. wyjechał dwukrotnie. Prowadził działalność pedagogiczną, od lat jest też aktywnym uczestnikiem życia festiwalowego: od 1982 roku pełni funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”, od 1991 jest także członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie.
 

By posłużyć się terminami zaproponowanymi przez samego kompozytora, jego język muzyczny ewoluuje od „neoarchaizmu” lat 60. ku estetyce „ekspresyjno-romantycznej”. W jego twórczości wyróżnić można trzy główne nurty: ekumeniczne dzieła religijne, utwory sceniczne i pedagogiczne. Te trzecie komponowane są z myślą o najmłodszych solistach, kameralistach oraz zespołach młodzieżowych.


 

Już niebawem znajdziecie na naszej stronie więcej ciekawostek dotyczących utworów pedagogicznych Romualda Twardowskiego. Tymczasem sprawdźcie, jakie zniżki na utwory kompozytora przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu! Możecie z nich skorzystać robiąc zakupy w naszym e-sklepie oraz w księgarni stacjonarnej w Krakowie. Do nut możecie zajrzeć także za pośrednictwem aplikacji nkoda. Odkryjcie w niej utwory Romualda Twardowskiego i innych kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!


Czy można ćwiczyć kameralistykę samodzielnie, ale z koncentracją także na pozostałych głosach? Oczywiście! Takie możliwości daje con.sol.la – aplikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Znajdują się w niej między innymi utwory kameralne autorstwa Romualda Twardowskiego na skrzypce i fortepian oraz dwie wiolonczele. con.sol.la pozwala na wyciszenie dowolnej linii melodycznej i wykonanie jej do nagranego akompaniamentu lub ćwiczenie akompaniamentu do dostępnej linii melodycznej. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem Android i iOS.
Wkrótce przybliżymy Wam więcej informacji i ciekawostek o czerwcowym Kompozytorze miesiąca!

Katalogi Wydawcy Agenci