PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Słuchowisko „Wanda” z szansą na Prix Europa

Słuchowisko „Wanda” z szansą na Prix Europa
2022-05-31

Zespół ds. Międzynarodowych Konkursów Radiowych Polskiego Radia zakwalifikował słuchowisko Wanda na podstawie opery o tym samym tytule Joanny Wnuk-Nazarowej do Prix Europa. Wydarzenie, w ramach którego przyznawana jest nagroda, ma obecnie rangę najbardziej wpływowego ogólnoeuropejskiego festiwalu radiowo-telewizyjnego. 
 

W Roku Cypriana Kamila Norwida Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Opera Krakowska wraz z Programem Drugim Polskiego Radia i Zamkiem Królewskim na Wawelu zorganizowali premierę opery Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida, będące największym wydarzeniem w Roku Norwida. Prapremiera odbyła się 10 września, z powtórzeniem spektaklu 11 września na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. 
 

Na podstawie opery powstało także słuchowisko muzyczne, które miało premierę 18 kwietnia 2022 roku. Wyreżyserowała je Anna Wieczur, a w roli Starca wystąpił Jerzy Trela – była to jego ostatnia rola radiowa. Wanda to wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków. Reżyserka sięgnęła po muzykę operową, skomponowaną przez Wnuk-Nazarową, jednak opowiedziała własną historię, w oparciu o oryginalny tekst Norwida. Operowe partie, interpretowane podczas wawelskiej prapremiery przez śpiewaków, w radiowej realizacji powierzyła aktorom z Narodowego Starego Teatru i Teatru im. Słowackiego.
 

Podczas tygodniowego konkursu i festiwalu medialnego są prezentowane i nagradzane najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i cyfrowe. Przedsięwzięcie nie tylko wyróżnia, ale też nagłaśnia je w całej Europie i wspiera ich dystrybucję. Co roku w październiku gromadzi około 1000 uczesników w Berlinie / Poczdamie. 

 

 
W realizacji słuchowiska „Wanda” wzięli udział aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej:
 
STARZEC: Jerzy Trela
WANDA: Agnieszka Kościelniak
PANNA: Katarzyna Zawiślak-Dolny
RYDYGER/SKALD: Radosław Krzyżowski 
BOJAN: Juliusz Chrząstowski
GRODNY: Jacek Romanowski 
PACHOŁ-TRĘBACZ, POGOŃ: Łukasz Stawiarczyk 
ŻYD, PIERWSZY Z CHÓRU, ROTNY: Szymon Czacki 
WEISWORT: Adam Nawojczyk 
 
Reżyseria: Anna Wieczur
Realizacja akustyczna: Wojciech Gruszka
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka
 
Katalogi Wydawcy Agenci