PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-07-01

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Twórczość Kilara jest bardzo zróżnicowana. Po wczesnych kompozycjach, pozostających pod wpływem neoklasycyzmu, współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim polską awangardę, korzystając z eksperymentów sonorystycznych, dodekafonii i serializmu. Kolejne utwory stanowiły zapowiedź noworomantycznego przełomu lat 70. W dalszych jego kompozycjach pojawiły się nawiązania do tradycji, redukcjonizm materiałowy, restauracja tonalności oraz inspiracje ludowe i religijne. Zwłaszcza dzieła sakralne pełnią w późnej twórczości Kilara istotną rolę – symbolu jego wiary. 
 

Wojciech Kilar nie stronił od różnorodnej muzyki. W jego dorobku można znaleźć awangardowe utwory artystyczne, nawiązania do jazzu oraz muzykę filmową – w tym do kultowego filmu Drakula Francisa Forda Coppoli. 


 

Fanów Dziewiątych wrót, wspomnianego Drakuli czy Pianisty zachęcamy do pobrania aplikacji con.sol.la, w której znajdują się przykłady utworów napisanych do filmów przez Wojciecha Kilara i wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w opracowaniu na klarnet i fortepian oraz skrzypce lub flet i fortepian. Dzięki możliwości wyłączenia dowolnego głosu można ćwiczyć wybraną ścieżkę – partię solową do nagranego akompaniamentu lub odwrotnie: akompaniować zarejestrowanej linii melodycznej. Pozwala to na wprawianie się kameralistyce nawet wtedy, gdy obok nie ma drugiego muzyka. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem Android i iOS.


 

Jak co miesiąc, utwory Kompozytora miesiąca objęte są w naszym e-sklepie i w księgarni stacjonarnej specjalnym rabatem (promocja nie obejmuje książki Kilar Magdy Miśki-Jackowskiej). Jeśli przez zakupem chcielibyście zerknąć do nut, możecie to zrobić za pośrednictwem aplikacji nkoda – jest w niej niemal 80 tytułów kompozytora z katalogu PWM-u. Już jedno kliknięcie pozwala na przeglądanie partytur Kilara i innych kompozytorów związanych z Wydawnictwem. 

Katalogi Wydawcy Agenci