PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Instrument Miesiąca: fletowe rekomendacje Agaty Igras

Instrument Miesiąca: fletowe rekomendacje Agaty Igras
2023-07-24

Niezwykle wszechstronna flecistka, która świetnie odnajduje się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i na wskroś współczesnym. Agata Igras zerknęła do katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i wybrała z niego 6 pozycji wartych jej zdaniem szczególnej uwagi flecistów. 
 

Peter Lukas Graf – Check Up 

 

Rozgrywać się, czy też nie – oto jest pytanie! Każdy może przekonać się sam, czy realizacja proponowanego przez legendarnego flecistę programu pracy przyniesie pożądane efekty. Fantastyczny zbiór ćwiczeń na każdy aspekt gry od oddechu po zadęcie, z dokładnymi wskazówkami wykonawczymi to moim zdaniem idealny wstęp do fletowego dnia. Pamiętajmy tylko o jednym: tutaj podstawą sukcesu jest KONSEKWENCJA.

 

Stefan Kisielewski – Impresja kapryśna na flet solo

 

To chyba najbardziej znana polska miniatura na flet solo, skomponowana w 1982 roku, dedykowana mojej wspaniałej Pani Profesor Elżbiecie Dastych-Szwarc. To zarazem pierwszy utwór o rozszerzonej tonalności, z którym przyszło mi się zmierzyć na swojej muzycznej drodze, jeszcze w szkole podstawowej. Bogactwo kolorów, rytmów, artykulacji, nastrojów i dynamik pozwala dać upust wyobraźni i naprawdę bezkarnie kaprysić fletowymi dźwiękami. 

 

Paweł Łukaszewski – Moai na flet solo

 

A skoro jesteśmy przy flecie solo, to z całego serca polecam utwór napisany w 2003 roku, inspirowany podróżą kompozytora na Wyspy Wielkanocne, gdzie zafascynowały go monolityczne posągi. Ciekawe, że właśnie poprzez brzmienie fletu autor opisuje potęgę i moc kamiennych figur. Dla mnie Moai to przepiękna opowieść muzyczna, doskonale wzbogacająca recitale, ale także rozwijająca warsztat wykonawczy i wyobraźnię muzyczną uczniów oraz studentów.

 

Aleksandra Chmielewska – Mohawk Tale na flet i fortepian

 

Do dzisiaj pamiętam magię prawykonania tej kompozycji, które odbyło się w 2018 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w obecności samego patrona Centrum. Utwór wykorzystuje wiele współczesnych technik wykonawczych, szczególnie w partii fortepianu, którą fenomenalnie zagrał w pamiętny wieczór Piotr Nowicki. Sama autorka inspirowała się tradycją opowiadania historii i przekazywania ich z pokolenia na pokolenie. Każdy wykonawca przekaże swoją własną opowieść zaklętą w dźwięki i w ciszę…

Piotr Nowicki, Aleksandra Chmielewska i Agata Igras, fot. archiwum prywatne Agaty Igras 

 
Ten polsko-szwajcarski kompozytor, krytyk muzyczny i indolog (!) urodzony w Kijowie w 1907 roku napisał wciąż mało znaną i docenianą Sonatinę w 1945 roku. Wybitny intelektualista o niezwykłym życiorysie, który niewątpliwie warto poznać, stworzył dzieło wymagające nie tylko pod względem technicznym, ale przede wszystkim muzycznym. Prawdziwe muzyczne partnerstwo fletu i fortepianu pełne zaskakujących harmonii, które docenił sam Aurèle Nicolet, nagrywając Sonatinę w 1984 roku, dwa lata po śmierci kompozytora. Czy słychać polskość w muzyce Regameya? Warto to sprawdzić i wprowadzić tę pozycję do swojego repertuaru.
 
 
W tym roku właśnie w lipcu 80. urodziny obchodzi Marta Ptaszyńska, niezwykła perkusistka i kompozytorka, której muzyka jest istną poezją dźwięków. Polecam poznać wszystkie jej utwory z wykorzystaniem fletu, bo każdy z nich, zgodnie z synestezją samej autorki, posiada zupełnie inną barwę, co zawdzięcza również obsadzie wykonawczej.
 
II Koncert na flety i orkiestrę miałam zaszczyt prawykonać w trudnym czasie pandemii wraz z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego. Słowa to za mało, by opisać muzyczny dialog czterech fletów z kameralnie traktowaną orkiestrą symfoniczną. 


Materiał promujący koncert z prawykonaniem II Koncertu na flety i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej
 
Flet to naprawdę czarodziejski instrument.
 
***
 
Polecane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Dostępne są do kupienia w stacjonarnej i internetowej księgarni PWM, jako materiały wypożyczeniowe oraz publikacje na życzenie. W poszukiwaniu innych pozycji fletowych zachęcamy do odwiedzenia zakładki Flet w naszej e-księgarni!
Katalogi Wydawcy Agenci