PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki
2024-06-27

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

 

 

Kazimierz Serocki, Sonatina na puzon i fortepian

Wspaniała kompozycja Kazimierza Serockiego, którą każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze. Doskonale sprawdzi się na etapie kształcenia (posiada trudności wykonawcze, z którymi młodzi adepci chętnie się mierzą rozwijając swój warsztat wykonawczy) oraz jako utwór koncertowy. Podkreślić należy równoważną partię fortepianu, bez której Sonatina nie weszłaby na stałe do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Feliks Kwiatkowski, Nowa szkoła na puzon


Szkoła, od której zacząłem prawdziwą naukę gry na puzonie. Doskonale pamiętam, jak mój nauczyciel prof. Paweł Waloszczyk (wybitny pedagog, który wykształcił wielu puzonistów i tubistów obecnie koncertujących w najlepszych orkiestrach na całym świecie) nie „odpuszczał” ani jednego źle zagranego dźwięku. Dzięki takiej szkole poznałem, co znaczy profesjonalizm w grze na instrumencie dętym.

Józef Nowakowski, Concertino na puzon i fortepian

Kolejna kompozycja polskiego kompozytora, która na stałe weszła do repertuaru puzonistów, zwłaszcza w naszym kraju. Doskonale rozwijająca warsztat gry, muzykalność i kondycję. Dzieło ma charakter tematu z wariacjami ze wstępem, kilkoma recytatywami oraz brawurowym, pasażowym zakończeniem. Różnorodny charakter sprawia przyjemność wykonawczą, co bezpośrednio przekłada się na pozytywny odbiór Concertina.

 

fot. Mateusz Konopka

Karol Kurpiński, Cavatina na trąbkę (lub puzon) i fortepian


Cavatina to utwór bardzo melodyjny, dzięki czemu chętnie jest wykonywany przez uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w zależności od poziomu ich rozwoju. Kompozycja jest przeznaczona zarówno dla trębaczy, jak i puzonistów i prezentuje różne niuanse wykonawcze na każdym z tych instrumentów. Karol Kurpiński sięga do rytmów szesnastkowych oraz triolowych, które doskonale rozwijają wykonawstwo właśnie w tym zakresie. Utwór doskonale sprawdza się w edukacji muzycznej.

Kazimierz Serocki, Koncert na puzon i orkiestrę


Czteroczęściowy Koncert na puzon Kazimierza Serockiego to dzieło doskonale prezentujące praktycznie wszystkie możliwości wykonawcze puzonisty. Znajdziemy tu tryle, charakterystyczne dla kompozytora skoki interwałowe, ekspresyjność, wykorzystanie pełnej skali instrumentu, pasaże i wiele barw puzonu. Jest to kolejna kompozycja polskiego kompozytora na puzon, która począwszy od premiery w 1954 roku w wykonaniu Juliusza Petrachowicza i orkiestry Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Witolda Rowickiego, na stałe weszła do światowego repertuaru puzonowego.



***
Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com.

Katalogi Wydawcy Agenci