PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Prawykonanie monumentalnej Glorii na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany i chór dziecięcy Joanny Wnuk-Nazarowej w Krakowie

Prawykonanie monumentalnej Glorii na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany i chór dziecięcy Joanny Wnuk-Nazarowej w Krakowie
2025-05-07

W piątek 9 maja o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego odbędzie się koncert specjalny, którego program w całości poświęcony jest twórczości kompozytorów polskich: Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Joanny Wnuk-Nazarowej i Fryderyka Chopina.   

 

 

 

Wieczór rozpocznie dzieło Krystyny Moszumańskiej-Nazar, kompozytorki związanej przez całą drogę twóczą z Krakowem oraz krakowską uczelnią muzyczną, której była rektorem w okresie ustrojowej transformacji, prywatnie zaś teściowej Joanny Wnuk-Nazarowej. Exodus na orkiestrę i taśmę Moszumańska-Nazar skomponowała w 1966 roku na Międzynarodowy Konkurs dla Kompozytorek w Mannheim, gdzie otrzymała wyróżnienie za ten utwór.

 

Joanna Wnuk-Nazarowa to postać znacząca dla Krakowa i kultury muzycznej Polski. Jako dyrygentka, kompozytorka i pedagog przez wiele lat związana była ze swą macierzystą uczelnią w tym mieście. W latach 1991-1997 z kolei zapisała się w sposób bezprecedensowy w historii Filharmonii Krakowskiej, dokonując jako dyrektor dzieła jej odbudowy po katastrofalnym w skutkach pożarze z grudnia 1991 roku. Następnie piastowała funkcję kolejno ministra kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka oraz dyrektor NOSPR w Katowicach w latach 2000-2018.

 

 

Podczas koncertu Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej wystąpi wraz z Chórem Chłopięcym i Dziewczęcym FK przygotowany przez Lidię Matynian oraz Ukraińskim Chórem Dziecięcym działającym w instytucji od 2022 roku pod kierownictwem Oleny Yatskulynets. Artyści, prowadzeni przez swojego dyrektora artystycznego, Alexandra Humalę, wykonają po raz pierwszy Glorię Joanny Wnuk-Nazarowej. To monumentalne dzieło, ujęte w sześcioczęściową formę oratoryjną, w którym kompozytorka sięgnęła po teksty części stałych katolickiej mszy - Gloria in excelsis Deo oraz Agnus Dei.

 

Na finał zabrzmi II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Ivo Pogorelicha. Ceniony pianista powraca na estradę Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie po szesnastu latach, kiedy wykonał ten sam koncert z towarzyszeniem filharmonicznej orkiestry w ramach V Festiwalu Muzyki Polskiej.

 

Koncert poprzedzi otwarta rozmowa Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz z Joanną Wnuk-Nazarową oraz drem Danielem Cichym – dyrektorem i redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które przygotowało materiały wykonawcze na koncert oraz jest wydawcą nut wszystkich wspomnianych powyżej twórców. Początek spotkania otwartego dla publiczności o godz. 18.00 w Sali Złotej na I piętrze gmachu Filharmonii Krakowskiej.

 

Koncert niemal w identycznym repertuarowo kształcie powtórzony zostanie - 11 maja 2025 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artyści Filharmonii Krakowskiej wykonają ponownie Glorię Joanny Wnuk-Nazarowej i II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z solistą Ivo Pogorelichem, koncert otworzy natomiast skomponowane w 1974 roku Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego.

 


Partnerem obu wydarzeń jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Katalogi Wydawcy Agenci