PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2015 »


Recenzje
Recenzje "Diagilewa" Richarda Buckle'a i "Kwintesencji" Dariusza Czai
2015-06-30

W ostatnim czasie ukazały się dwie recenzje nowych książek wydanych przez PWM. W jednej z nich "Diagilew" Richarda Buckle'a został określony przez Dorotę Kozińską jako "szczere wyznanie miłości", w drugiej zaś "Kwintesencje. Pasaże barokowe" Dariusza Czai Krzysztof Lipka nazwał "arcydziełem gatunku".

XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-06-24

Zachęcamy młodych kompozytorów do udziału w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego. Przedmiotem tegorocznej edycji jest oryginalna kompozycja z tekstem fonetycznym przeznaczona na chór dziecięcy. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 31 sierpnia 2015 roku.

Polska muzyka w Chinach
Polska muzyka w Chinach
2015-06-24

13 i 14 lipca na koncertach odbywających się w Szanghaju w ramach festiwalu Music in the Summer Air chińska publiczność usłyszy utwory polskich kompozytorów takich jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Dankowski i Karol Kurpiński w wykonaniu Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka.

Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
2015-06-23

21 czerwca, podczas ostatniego spotkania Klubu Młodego Krytyka, ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą recenzję serii koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, które odbywały się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
 

Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
2015-06-22

Mons, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, robiąc „ukłon” w stronę Wrocławia – przyszłorocznej stolicy – zaprasza polskich wykonawców, którzy w ramach projektu Contemporary Sounds of Poland przedstawią utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem. Wśród zaplanowanych kompozycji znalazły się utwory: Agaty Zubel Not I oraz Pawła Mykietyna 3 for 13.

XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
2015-06-22

Odbywający sie po raz 11 krakowski Festiwal Muzyki Polskiej to retrospekcja muzyki polskiej od wieków dawnych po współczesność. Koncert 10 lipca zdominowany zostanie przez muzykę nową, z utworami Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Kilara.

Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
2015-06-19

17 czerwca w warszawskim oddziale PWM odbył się jubileuszowy koncert z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kompozytora. Koncert prowadziła pani Alicja Twardowska.

"Concerto-Notturno" Mikołaja Góreckiego w Suwałkach
2015-06-18

30 sierpnia w Suwałkach zabrzmi Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego. Utwór powstał w 2001 roku na zamówienie Towarzystwa Muzycznego Musica Viva. Od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m.in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego czy Pawła Kuklińskiego.

Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
2015-06-17

Dziś, 17 czerwca, Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny. Z tej okazji w Warszawie odbywa się koncert jubileuszowy, my zaś zadaliśmy Kompozytorowi kilka typowych i nietypowych pytań. Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć, kto miał największy wpływ na twórczość Romualda Twardowskiego, kim zostałby, gdyby nie był kompozytorem oraz... jakie jest jego ulubione danie. Zapraszamy do lektury!

"Muzyka kameralna nr 5" Aleksandra Lasonia w Katowicach
2015-06-17

Gdy w 2002 roku na Warszawskiej Jesieni Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Aleksandra Lasonia wykonała jego Muzykę kameralną nr 5 „Cztery pory roku”, publiczność domagała się bisu. O niezwykłej sile tej muzyki będzie można się przekonać w najbliższą niedzielę w Katowicach.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu. 

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?