Archiwum aktualności
« Maj 2015 »
Prawykonanie "Naninana" Aleksandra Nowaka
2015-05-28
29 maja w Warszawie prawykonany zostanie utwór utwór „Naninana” na amplifikowany instrument klawiszowy i orkiestrę smyczkową w dwóch grupach (2015) Aleksandra Nowaka. Został on skomponowany na koncert z okazji uroczystego otwarcia nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
„Mała Uwertura” Wojciecha Kilara na płycie promującej krakowski FMF
2015-05-28
Z nieukrywaną radością informujemy, że „Mała Uwertura” Wojciecha Kilara znalazła się na płycie promującej 8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.
Płyta jest kompilacją muzyki filmowej, serialowej oraz do gier video. Oprócz utworu Wojciecha Kilara, fani Festiwalu znajdą na niej kompozycje Bartosza Chajdeckiego, Michała Jacaszka, Trevora Morrisa, Ramina, Djawadiego, Jeffa Beala oraz laureatów Oscarów: Michaela Giacchina i Stephena Warbecka. Album został wydany przez ekskluzywną wytwórnię płytową Varèse Sarabande Records.
VIII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
2015-05-27
Już po raz ósmy odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej, jedno z najważniejszych muzycznych spotkań dla miłośników X muzy. Organizatorzy zapraszają w dniach 27-31 maja do Krakowa na koncerty muzyki do filmów, seriali i gier komputerowych.
Oferta wypożyczeniowa dla orkiestr szkolnych
2015-05-26
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo szczególnej grupy odbiorców, jakimi są orkiestry szkół muzycznych I i II stopnia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalną ofertę, która ułatwi zaprogramowanie pracy w kolejnym roku szkolnym.
Prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej
2015-05-25
3 czerwca 2015 roku w Poznaniu będzie miał swoją premierę utwór „Pranie” na chór dziecięcy a cappella Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Kompozycja zostanie wykonana podczas koncertu podsumowującego jubileuszowy, 65. sezon działalności Chóru Dziewczęcego „Skowronki”.
Festiwal Muzyki Współczesnej wyróżniony certyfikatem EFFE
2015-05-22
Miło nam poinformować, że Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, otrzymał międzynarodowy certyfikat EFFE – Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy. Certyfikat przyznawany jest przez grono ekspertów zgromadzonych przy Komisji Europejskiej.
"Młodzi na poważnie" - koncert na Festiwalu Muzyki Filmowej
2015-05-21
Już po raz drugi w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie (27-31 maja) odbędzie się koncert "Młodzi na poważnie", podczas którego orkiestra młodzieżowa pod dyrekcją Moniki Bachowskiej wykona kompozycje Michala Lorenca i Krzesimira Dębskiego, napisane dla czołowych polskich hitów filmowych ostatnich kilkunastu lat.
Szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych
2015-05-20
19 maja odbyło się szkolenie dla dyrygentów orkiestr szkolnych organizowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Tematyka szkolenia wzbudziła duże zainteresowanie i gorącą dyskusję, podczas której uczestnicy i prelegenci mogli podzielić się swoimi doświadczeniami w pracy z orkiestrami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i aktywny udział w szkoleniu.
95. urodziny Janiny Garści - koncert
2015-05-20
27 maja o godzinie 10:00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa 9) odbędzie się Koncert z okazji rocznicy 95-lecia urodzin Janiny Garści. Koncert wykonają uczniowie szkół muzycznych oraz zespół „Z harfą w tle”.
Koncert monograficzny Zygmunta Krauzego
2015-05-18
Już jutro w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert monograficzny „Portret kompozytora – Zygmunt Krauze”, prezentujący przekrój twórczości jednego z najoryginalniejszych polskich twórców muzyki współczesnej.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.