Archiwum aktualności
« Lipiec 2015 »
Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
2015-07-31
2 sierpnia, podczas koncertu inauguracyjnego piątej edycji festiwalu Energa Sopot Classic zabrzmią utwory George’a Gerwshwina, m. in. Amerykanin w Paryżu, Błękitna rapsodia oraz fragmenty z opery Porgy and Bess.
Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
2015-07-30
W ramach odsłony „Contemporary” festiwalu w Salzburgu, który odbywa się w dniach 18 lipca – 30 sierpnia, świętowana jest przypadająca na 2015 rok dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Pierre’a Bouleza.Prawykonania "Elegii" oraz "Trio concerto" Mikołaja Góreckiego
2015-07-29
Koniec tygodnia upływać będzie pod znakiem twórczości Mikołaja Góreckiego. Od czwartku do niedzieli wykonane zostaną trzy utwory kompozytora, w tym aż dwa (!) będą miały swoje premiery. Prawdziwa uczta dla melomanów!
ABC Mikołaja Góreckiego
2015-07-28
Swoje osobiste ABC odkrywa dla Państwa Mikołaj Górecki. Lektura bardzo przyjemna, aczkolwiek skłaniająca do refleksji. Jaki obraz kompozytora zachowacie Państwo po wybrzmieniu ostatniej litery?Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
2015-07-27
W 2014 roku obchodzona była pod auspicjami UNESCO 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji na całym świecie dużo częściej niż zazwyczaj wykonywano utwory kompozytora. Częściej, czyli jak często?IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
2015-07-24
25 września nakładem wytwórni Nonesuch Records ukaże się płyta z ostatnią, IV Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego „Tansman Epizody”. Nagranie zrealizowano podczas koncertu premierowego w 2014 w Royal Festival Hall z udziałem London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki.Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
2015-07-24
Biogramy kolejnych trzech kompozytorów związanych z PWM: Tadeusza Bairda, Tomasza Sikorskiego i Witolda Szalonka znalazły się w galerii kompozytorów XX i XXI wieku na portalu muzykotekaszkolna.pl. Autorką biografii jest dr hab. Iwona Lindstedt.Zachwycający renesans w Zakopanem
2015-07-23
Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem serdecznie zaprasza na koncert muzyki dawnej połączony z prezentacją strojów pt. „Zachwycający renesans – muzyka i moda w XVI stuleciu”, który odbędzie się 1 sierpnia (sobota) 2015r. o godz. 19:00 w Hotelu Belvedere w Zakopanem ( ul. Droga do Białego 3).
Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
2015-07-16
Dokumenty Sergiusza Prokofiewa, w tym rękopisy, szkice, notatki, korespondencja oraz publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora, wcześniej znajdujące się częściowo w paryskiej Bibliotece Narodowej, a częściowo w Goldsmiths College w Londynie, zostały przekazane przez spadkobierców kompozytora bibliotece Rare Book and Manuscript Library of Columbia University w Nowym Jorku.
Nowy numer "Scali" poświęcony wiolonczeli
2015-07-15
Najnowszy numer naszego Edukacyjnego Magazynu Muzycznego "Scala", przeznaczonego dla nauczycieli, poświęciliśmy wiolonczeli. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły i wywiady, rekomendacje materiałów edukacyjnych oraz porady dla pedagogów.
Najczęściej czytane:
Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.
17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.
Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym.
Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?