PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Lipiec 2015 »


Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
Amerykanin w… Sopocie – utwory George’a Gershwina na inauguracji Energa Sopot Classic
2015-07-31

2 sierpnia, podczas koncertu inauguracyjnego piątej edycji festiwalu Energa Sopot Classic zabrzmią utwory George’a Gerwshwina, m. in. Amerykanin w Paryżu, Błękitna rapsodia oraz fragmenty z opery Porgy and Bess.

Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
Obchody 90. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza w Salzburgu
2015-07-30
W ramach odsłony „Contemporary” festiwalu w Salzburgu, który odbywa się w dniach 18 lipca – 30 sierpnia, świętowana jest przypadająca na 2015 rok dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Pierre’a Bouleza.
Prawykonania
Prawykonania "Elegii" oraz "Trio concerto" Mikołaja Góreckiego
2015-07-29

Koniec tygodnia upływać będzie pod znakiem twórczości Mikołaja Góreckiego. Od czwartku do niedzieli wykonane zostaną trzy utwory kompozytora, w tym aż dwa (!) będą miały swoje premiery. Prawdziwa uczta dla melomanów!

ABC Mikołaja Góreckiego
ABC Mikołaja Góreckiego
2015-07-28
Swoje osobiste ABC odkrywa dla Państwa Mikołaj Górecki. Lektura bardzo przyjemna, aczkolwiek skłaniająca do refleksji. Jaki obraz kompozytora zachowacie Państwo po wybrzmieniu ostatniej litery?
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
Raport o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w roku jubileuszowym 2014
2015-07-27
W 2014 roku obchodzona była pod auspicjami UNESCO 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji na całym świecie dużo częściej niż zazwyczaj wykonywano utwory kompozytora. Częściej, czyli jak często?
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego na płycie Nonesuch Records
2015-07-24
25 września nakładem wytwórni Nonesuch Records ukaże się płyta z ostatnią, IV Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego „Tansman Epizody”. Nagranie zrealizowano podczas koncertu premierowego w 2014 w Royal Festival Hall z udziałem London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki.
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
Tadeusz Baird, Tomasz Sikorski i Witold Szalonek – biogramy kompozytorów na muzykotekaszkolna.pl
2015-07-24
Biogramy kolejnych trzech kompozytorów związanych z PWM: Tadeusza Bairda, Tomasza Sikorskiego i Witolda Szalonka znalazły się w galerii kompozytorów XX i XXI wieku na portalu muzykotekaszkolna.pl. Autorką biografii jest dr hab. Iwona Lindstedt.
Zachwycający renesans w Zakopanem
Zachwycający renesans w Zakopanem
2015-07-23

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem serdecznie zaprasza na koncert muzyki dawnej połączony z prezentacją strojów pt. „Zachwycający renesans – muzyka i moda w XVI stuleciu”, który odbędzie się 1 sierpnia (sobota) 2015r. o godz. 19:00 w Hotelu Belvedere w Zakopanem ( ul. Droga do Białego 3).

Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
2015-07-16

Dokumenty Sergiusza Prokofiewa, w tym rękopisy, szkice, notatki, korespondencja oraz publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora, wcześniej znajdujące się częściowo w paryskiej Bibliotece Narodowej, a częściowo w Goldsmiths College w Londynie, zostały przekazane przez spadkobierców kompozytora bibliotece Rare Book and Manuscript Library of Columbia University w Nowym Jorku.

Nowy numer
Nowy numer "Scali" poświęcony wiolonczeli
2015-07-15

Najnowszy numer naszego Edukacyjnego Magazynu Muzycznego "Scala", przeznaczonego dla nauczycieli, poświęciliśmy wiolonczeli. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły i wywiady, rekomendacje materiałów edukacyjnych oraz porady dla pedagogów.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.