Archiwum aktualności
« Czerwiec 2015 »
85. urodziny Romualda Twardowskiego
2015-06-15
17 czerwca jubileusz 85 urodzin świętuje Romuald Twardowski – kompozytor, pedagog, autor dzieł orkiestrowych, chóralnych i scenicznych. Z tej okazji w dniu urodzin w Sali Koncertowej Biblioteki Materiałów Orkiestrowych w Warszawie (ul. Fredry 8) o godzinie 19:30 odbędzie się koncert jubileuszowy.
Prawykonanie "Tria na flet altowy, skrzypce i altówkę" Mikołaja Góreckiego
2015-06-15
28 czerwca w Warszawie odbędzie się koncert, na którym prawykonany zostanie najnowszy utwór Mikołaja Góreckiego – „Trio na flet altowy, skrzypce i altówkę”. Utwór powstał na zamówienie tria Integro.
Nagroda PWM dla chóru Northern Spirit Kammerchor podczas Festiwalu „Cracovia Cantans”
2015-06-15
Z przyjemnością informujemy, że nagrodę specjalną w wysokości 500 EUR, ufundowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji jubileuszu 70-lecia, otrzymał chór Northern Spirit Kammerchor z Bremy (Niemcy).
XII Ogólnopolski Festiwal Szkół Muzycznych Casio
2015-06-12
12 czerwca 2015 roku w Starogardzkim Centrum Kultury odbywa się XII Ogólnopolski Festiwal Szkół Muzycznych Casio. W programie Festiwalu przewidziano m.in. występy uczniów, prezentacje i warsztaty.
PWM agentem wydawnictw Zimmermann, Robert Lienau i Allegra
2015-06-11
Z przyjemnością informujemy, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne podpisało umowę na wyłączne reprezentowanie w Polsce zrzeszonych oficyn wydawniczych: Robert Lienau, Zimmermann i Allegra Music.
„Panufnik: a celebration” – weekend pod znakiem twórczości Andrzeja Panufnika w Glasgow
2015-06-09
W dniach 20-21 czerwca Glasgow zaprasza na weekend z twórczością Andrzeja Panufnika.
W City Hall odbędą się dwa duże koncerty symfoniczne oraz recital fortepianowy, podczas których zaprezentowana zostanie spora część dorobku Panufnika.
Wydawnictwo Schott Music dołączyło do platformy Zinfonia
2015-06-09
Schott Music jest jednym z wiodących wydawnictw muzycznych na świecie. Publikuje partytury i materiały orkiestrowe, literaturę edukacyjną, książki i czasopisma muzyczne, nagrania oraz audiobooki. Skupia się na promowaniu kompozytorów współczesnych. Teraz większość z propozycji wydawnictwa dostępna jest przez platformę Zinfonia.
Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego w Indiach
2015-06-09
Swoją premierę w Indiach ma w czerwcu Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego. Utwór zostanie zaprezentowany podczas koncertów w Bombaju i Pune.
Wieczór autorski Jana Kantego Pawluśkiewicza w studiu Radia Kraków
2015-06-08
8 czerwca o godz. 18:00 w studiu Radia Kraków odbędzie się spotkanie poświęcone książce Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim, która ukaże się 11 czerwca. Fragmenty książki przeczytają Anna Polony i Urszula Grabowska.
"Muzyka wzwodzi" Andrzeja Chłopeckiego dostępna we fragmentach na YouTube
2015-06-08
Na naszym kanale na YouTube umieściliśmy pięć esejów pochodzących z drugiego zbioru felietonów Andrzeja Chłopeckiego "Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety" w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.