Archiwum aktualności
« Czerwiec 2015 »
85. urodziny Romualda Twardowskiego
2015-06-15
17 czerwca jubileusz 85 urodzin świętuje Romuald Twardowski – kompozytor, pedagog, autor dzieł orkiestrowych, chóralnych i scenicznych. Z tej okazji w dniu urodzin w Sali Koncertowej Biblioteki Materiałów Orkiestrowych w Warszawie (ul. Fredry 8) o godzinie 19:30 odbędzie się koncert jubileuszowy.
Prawykonanie "Tria na flet altowy, skrzypce i altówkę" Mikołaja Góreckiego
2015-06-15
28 czerwca w Warszawie odbędzie się koncert, na którym prawykonany zostanie najnowszy utwór Mikołaja Góreckiego – „Trio na flet altowy, skrzypce i altówkę”. Utwór powstał na zamówienie tria Integro.
Nagroda PWM dla chóru Northern Spirit Kammerchor podczas Festiwalu „Cracovia Cantans”
2015-06-15
Z przyjemnością informujemy, że nagrodę specjalną w wysokości 500 EUR, ufundowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji jubileuszu 70-lecia, otrzymał chór Northern Spirit Kammerchor z Bremy (Niemcy).
XII Ogólnopolski Festiwal Szkół Muzycznych Casio
2015-06-12
12 czerwca 2015 roku w Starogardzkim Centrum Kultury odbywa się XII Ogólnopolski Festiwal Szkół Muzycznych Casio. W programie Festiwalu przewidziano m.in. występy uczniów, prezentacje i warsztaty.
PWM agentem wydawnictw Zimmermann, Robert Lienau i Allegra
2015-06-11
Z przyjemnością informujemy, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne podpisało umowę na wyłączne reprezentowanie w Polsce zrzeszonych oficyn wydawniczych: Robert Lienau, Zimmermann i Allegra Music.
„Panufnik: a celebration” – weekend pod znakiem twórczości Andrzeja Panufnika w Glasgow
2015-06-09
W dniach 20-21 czerwca Glasgow zaprasza na weekend z twórczością Andrzeja Panufnika.
W City Hall odbędą się dwa duże koncerty symfoniczne oraz recital fortepianowy, podczas których zaprezentowana zostanie spora część dorobku Panufnika.
Wydawnictwo Schott Music dołączyło do platformy Zinfonia
2015-06-09
Schott Music jest jednym z wiodących wydawnictw muzycznych na świecie. Publikuje partytury i materiały orkiestrowe, literaturę edukacyjną, książki i czasopisma muzyczne, nagrania oraz audiobooki. Skupia się na promowaniu kompozytorów współczesnych. Teraz większość z propozycji wydawnictwa dostępna jest przez platformę Zinfonia.
Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego w Indiach
2015-06-09
Swoją premierę w Indiach ma w czerwcu Sinfonietta per archi Pawła Łukaszewskiego. Utwór zostanie zaprezentowany podczas koncertów w Bombaju i Pune.
Wieczór autorski Jana Kantego Pawluśkiewicza w studiu Radia Kraków
2015-06-08
8 czerwca o godz. 18:00 w studiu Radia Kraków odbędzie się spotkanie poświęcone książce Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim, która ukaże się 11 czerwca. Fragmenty książki przeczytają Anna Polony i Urszula Grabowska.
"Muzyka wzwodzi" Andrzeja Chłopeckiego dostępna we fragmentach na YouTube
2015-06-08
Na naszym kanale na YouTube umieściliśmy pięć esejów pochodzących z drugiego zbioru felietonów Andrzeja Chłopeckiego "Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety" w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
Najczęściej czytane:
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.