PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Maj 2023 «

Instrument Miesiąca: rekomendacje Pawła Hendricha
Instrument Miesiąca: rekomendacje Pawła Hendricha
2023-05-31

Paweł Hendrich jest kompozytorem, któremu elektroniczne brzmienia zdecydowanie nie są obce. W swoich utworach śmiało łączy je z akustycznymi, kreując niecodzienne eksperymenty. Jakie dzieła wpłynęły na jego postrzeganie muzyki elektronicznej? Sprawdźcie rekomendacje utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przygotowane przez kompozytora w ramach majowej odsłony akcji Instrument Miesiąca!
 

Instrument Miesiąca: rekomendacje Jagody Szmytki
Instrument Miesiąca: rekomendacje Jagody Szmytki
2023-05-30

Czy twórczość kompozytorów minionego stulecia może być źródłem inspiracji dla współczesnych twórców? Na to pytanie odpowiada Jagoda Szmytka w ramach majowej, elektronicznej odsłony akcji Instrument Miesiąca. Zapraszamy do zapoznania się z jej wciągającymi opowieściami nakreślonymi wokół muzyki i filozofii Witolda Szalonka, Pianophonie Kazimierza Serockiego i pierwszego polskiego utworu na taśmę autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.
 

Antyczny dramat oczami współczesnych twórczyń. ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS już w sprzedaży!
Antyczny dramat oczami współczesnych twórczyń. ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS już w sprzedaży!
2023-05-29

Krwawe zbrodnie, rodzinne dramaty i siła przeznaczenia – ponadczasowa twórczość antycznych dramatopisarzy do dziś porusza odbiorców i jest inspiracją dla współczesnych artystów. Oresteja Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej. W ich wizji starożytnego dramatu w podwójnej roli wystąpiła także wszechstronna polska aktorka – Danuta Stenka. Oresteja została zarejestrowana i wydana przez ANAKLASIS na płycie, która dziś trafia do sprzedaży.

Instrument Miesiąca: rekomendacje Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble
Instrument Miesiąca: rekomendacje Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble
2023-05-26

Jest obecnie nie tylko dodatkiem do brzmienia instrumentów akustycznych, ale też mówi swoim indywidualnym językiem. W ramach akcji Instrument Miesiąca w maju przybliżamy utwory z elektroniką, które możecie znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Do współpracy przy wyborze najciekawszych pozycji zaprosiliśmy między innymi muzyków Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble, którzy wyróżnili utwory kameralne z elektroniką wydane przez PWM. Poniżej przedstawiamy wybór kompozycji autorstwa jednego z najważniejszych polskich zespołów muzyki współczesnej. 
 

Mała Monografia o Marii Szymanowskiej już w sprzedaży!
Mała Monografia o Marii Szymanowskiej już w sprzedaży!
2023-05-25

Bestsellerowa seria Małe Monografie powiększyła się o nowy tom! "Szymanowska" Danuty Gwizdalanki to ujmująca historia pierwszej w Europie zawodowej pianistki i kompozytorki - niezwykłej, pewnej siebie i niezależnej kobiety. Z publikacji wyłania się obraz Marii Szymanowskiej nie tylko jako artystki, ale też „menadżerki wirtuozowsko władającą technikami PR-u”, a zarazem pierwszej polskiej self-made woman.

Premiera nowej Małej Monografii już jutro! Zdobądź pierwszy egzemplarz!
Premiera nowej Małej Monografii już jutro! Zdobądź pierwszy egzemplarz!
2023-05-24

Od jutra w dystrybucji nowa ksiązka serii Małe Monografie pióra Danuty Gwizdalanki. Królowa tonów, celebrytka, pierwsza polska self-made woman. Poznaj historię Marii Szymanowskiej!

KONKURS NA DZIEŃ MATKI „»Głos wewnętrzny« – zdobądź książkę Renée Fleming”
KONKURS NA DZIEŃ MATKI „»Głos wewnętrzny« – zdobądź książkę Renée Fleming”
2023-05-23

Już nie wielkimi, a małymi krokami zbliża się Dzień Matki. Brak pomysłu na prezent? To żaden problem. Zdobądź autobiografię "Głos wewnętrzny" Renée Fleming.

Zdobądź podwójne zaproszenie na premierę krytyczną "Empuzjonu" w Teatrze Śląskim!
Zdobądź podwójne zaproszenie na premierę krytyczną "Empuzjonu" w Teatrze Śląskim!
2023-05-22

Czy to przypadek, że przyjazd Mieczysława Wojnicza do sanatorium w Görbersdorfie zbiega się z pewną tajemniczą śmiercią?  Pewnie nie! Ale możecie sprawdzić sami. Zdobądź podwójne zaproszenie na premierę krytyczną »Empuzjonu« na podstawie książki Olgi Tokarczuk w Teatrze Śląskim” 25 maja!

Moniuszko wraca do Berlina. Operowe dzieło odkryte na nowo.
Moniuszko wraca do Berlina. Operowe dzieło odkryte na nowo.
2023-05-18

„Paria” Stanisława Moniuszki to poruszająca historia o wykluczeniu i sile uprzedzeń; to opera o potrzebie wolności tkwiącej w każdym z nas. Realizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu, nagrodzona w 2021 roku International Opera Award, już 23 maja zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach programu Tutti.pl.

Nominacje dla słuchowisk zrealizowanych na podstawie publikacji PWM
Nominacje dla słuchowisk zrealizowanych na podstawie publikacji PWM
2023-05-17

Książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego funkcjonują nie tylko w postaci drukowanych publikacji – niektóre z nich mają swoje radiowe adaptacje. Co więcej, realizacje są dostrzegane i nominowane do polskich i międzynarodowych nagród. W tym roku słuchowiska współprodukowane przez PWM powalczą o zwycięstwo w konkursach Prix Italia 2023 oraz „Dwa Teatry – Zamość 2023”.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.