PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Profesor Wiolinek i smok Bemolus” w Operze Krakowskiej

2016-09-23

26 i 27 września na najmłodszych wielbicieli muzyki czekają kolejne przygody Profesora Wiolinka. Tym razem bohater pochodzący z Krainy Muzyki wraz z operowym Duchem pojawią się po raz pierwszy na scenie głównej Opery Krakowskiej.

 

W przedstawieniu wystąpią znane już publiczności postaci – Zła Królowa Nocy, magiczna stara Szafa i zdziczały Zegar, którym polecą na wyspę do wesołej rodziny piratów. Po drodze spotkają dobrego, mądrego smoka Bemolusa i dziwnego Skrzata, pilnującego skarbu. Mali widzowie poznają dźwięki różnych instrumentów, nauczą się piosenek i wspólnie rozwiążą muzyczne zagadki. W roli głównej tradycyjnie zobaczymy Stanisława Knapika, a w roli Ducha Marcina Hermana. Na scenie pojawią się również muzycy i śpiewacy Opery Krakowskiej oraz uczniowie Studia Baletowego Opery Krakowskiej.


„Profesor Wiolinek” to cykl przedstawień artystyczno-edukacyjnych skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Atrakcyjna formuła z wykorzystaniem zabaw, gier i eksperymentów, rozbudza w dzieciach wyobraźnię, kreatywność i zaangażowanie, zarażając miłością do muzyki, opery, tańca i śpiewu. Pomysłodawcą, autorem scenariusza, autorem piosenek i reżyserem spektakli jest Paweł Wójtowicz.

 

Wystąpią:
Profesor Wiolinek – Stanisław Knapik
Duch – Marcin Herman
Smok Bemolus – Michał Kutnik
Zła Królowa Nocy – Karolina Wieczorek
Skrzat / Fałsz – Krzysztof Dekański, Jerzy Wójcik
Zrimka – Rafał Pawłowski
Srimka – Marcin Pokusa
Mama Piratów – Małgorzata Hyży-Wypart
Uczennice Studia Baletowego Opery Krakowskiej przygotowane przez Gabrielę Kubacką

 

Kolejne spektakle o przygodach Profesora Wiolinka zaplanowane są na 5 i 6 grudnia.

 

Na zdj. Stanisław Knapik i Marcin Herman, fot. Ryszard Kornecki

Najczęściej czytane:

Odszedł ostatni z Wielkich. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, genialny twórca, wielka postać, ikona, autorytet. To nie są puste słowa, kurtuazja i w obliczu śmierci artysty zwyczajowo powtarzane zwroty. Odszedł ostatni z Wielkich.

Biblioteka Orkiestr Dętych – nowa seria nutowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Orkiestry dęte to w Polsce grupa dynamicznie się rozwijająca. Obecnie w naszym kraju działa ponad 2000 zespołów, które nie tylko uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, ale też biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach. Naprzeciw potrzebom tej niezwykle aktywnej grupie muzyków wychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne z najnowszą serią nutową Biblioteka Orkiestr Dętych udowadniając, że czas spędzony w domu można wykorzystać na wspólne muzykowanie. Zapraszamy do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej.
 

Wirtualne kształcenie słuchu z mYear i PWM!

Już w nadchodzącą sobotę, 28 marca, o godz. 11 na stronie Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mała przygoda z mYear i Polskim Wydawnictwem Muzycznym: oryginalne kształcenie słuchu bez wychodzenia z domu! Dla wszystkich i bez rejestracji.

TUTTI.pl w obliczu restrykcji związanych z epidemią

Szanowni Państwo,

ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19 odwoływane są wydarzenia kulturalne w kraju, w tym również koncerty, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu TUTTI.pl. Mamy nadzieję, że większość z nich uda się przełożyć na lepsze – oby nieodległe – czasy.
 

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.
 

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.

Już od dziś „Twarze Wotana” także w wersji cyfrowej!

Wspaniały głos, talent aktorski i wielkie wyczucie ducha oper Richarda Wagnera. Śpiewak operowy o międzynarodowej sławie, Tomasz Konieczny, otwarcie rozmawia ze znawcą operowej materii, Jackiem Marczyńskim. 

Komunikat

Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo wszystkich klientów i pracowników Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zdecydowaliśmy, że nasza księgarnia firmowa od dziś będzie pracowała wyłącznie w trybie on-line.

Komunikat

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrekcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podjęła decyzję o wdrożeniu nowych zasad funkcjonowania PWM. Informujemy, że mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pracowników, współpracowników oraz klientów, od dziś, tj. 13 marca br. częściowo pracujemy w trybie zdalnym.
 

„Jesteś twórcą – masz prawo”, komunikat organizacyjny

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna „Jesteś twórcą – masz prawo”, promująca kreatywność dzieci, pobudzająca wyobraźnię i ucząca wrażliwości na twórczość innych. Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!”, skierowany do najmłodszych twórców. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydarzeniem, termin nadsyłania zgłoszeń zostaje przesunięty, dając uczestnikom więcej czasu na przygotowanie wyjątkowych prac.