PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

Styczeń 2023 »


Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2023: call for collaborations
Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2023: call for collaborations
2023-01-27

Relacja kompozytora z wykonawcą może być motorem dla odkrycia skrywanych pokładów kreatywności. W wyniku rozmów i prób nieraz rodziły się pomysły, które dały początek przełomowym projektom. W myśl współpracy i współtworzenia muzyki Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble otwiera zgłoszenia do projektu PLAYGROUND 2023. PWM jest partnerem przedsięwzięcia.
 

110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego
110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego
2023-01-25

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich twórców XX wieku. Poszukiwał swojego języka muzycznego, śmiało eksperymentował z brzmieniem. Działał poza szkołami kompozytorskimi, dążąc do stworzenia indywidualnego idiomu artystycznego. Mimo, a może dzięki tej niezależności Witold Lutosławski do dziś uznawany jest za jednego z największych powojennych twórców i innowatorów. 
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. wypożyczeń zagranicznych
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. wypożyczeń zagranicznych
2023-01-23

Miejsce pracy: Warszawa
Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracę
Wymiar czasu pracy: pełny etat
 

Instrument Miesiąca: organowe rekomendacje Arkadiusza Bialica
Instrument Miesiąca: organowe rekomendacje Arkadiusza Bialica
2023-01-18

W akcji Instrument Miesiąca bardzo chcemy oddać głos osobom najmocniej z samym instrumentem związanym, w związku z czym na naszej stronie i w mediach społecznościowych pojawiać się będą specjalne rekomendacje przygotowywane przez instrumentalistów. Do przejrzenia naszego katalogu pod kątem literatury organowej w pierwszej kolejności zaprosiliśmy Arkadiusza Bialica! Zapraszamy do zapoznania się z wybraną przez niego listą utworów.

Instrument miesiąca: nowa akcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Instrument miesiąca: nowa akcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2023-01-13

W ostatnich latach przedstawialiśmy sylwetki kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Niektórzy sami zdradzali ciekawostki na swój temat w popularnych alfabetach, o innych mogliście się dowiedzieć z tekstów przygotowywanych przez różnych autorów. W przypadku każdego twórcy w centrum znajdowało się brzmienie, którego źródłem są instrumenty. Dlatego w tym roku w ramach akcji Instrument miesiąca pochylimy się właśnie nad nimi. 
 

Księgarnia firmowa PWM znów otwarta
Księgarnia firmowa PWM znów otwarta
2023-01-12

Zakończyliśmy inwentaryzację w księgarni firmowej PWM w Krakowie.

Zapraszamy na zakupy w godzinach 10-18.

Prawykonanie nowego utworu Joanny Wnuk-Nazarowej w Poznaniu
Prawykonanie nowego utworu Joanny Wnuk-Nazarowej w Poznaniu
2023-01-12

Joanna Wnuk-Nazarowa jest jedną z najaktywniejszych polskich kompozytorek swojego pokolenia. Od czasu premiery opery Wanda opartej na misterium Cypriana Kamila Norwida w 2020 roku, które było jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w roku Wieszcza, jej nazwisko coraz częściej pojawia się na koncertowych afiszach. Przed nami prawykonanie Nie odwracaj się! Dyptyku na dwa flety solo i orkiestrę kameralną, który jest najnowszym utworem kompozytorki.
 

Najczęściej czytane:

Premiera najnowszej Małej Monografii o Henryku Mikołaju Góreckim już 6 grudnia

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z nieukrywanym entuzjazmem zapowiada swoją najnowszą publikację z serii Małe Monografie – Górecki, autorstwa uznanej muzykolożki, Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Ta książka to nie tylko podróż przez życie jednego z najważniejszych twórców polskiej muzyki, lecz także opowieść o jego inspiracjach, momentach przełomowych i emocjach, które tkwiły w sercu Henryka Mikołaja Góreckiego.

Instrument miesiąca: skrzypcowe rekomendacje Pawła Wójtowicza

Rekomendacje publikacji na skrzypce Pawła Wójtowicza, które Artysta wybrał z ponad czterystu wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dotyczą tych materiałów nutowych, z którymi łączy go zarówno działalność muzyka, jak i nauczyciela. Skrzypek przypomina o twórczości naszych rodzimych kompozytorów, która jego zdaniem jest kwintesencją narodowego stylu i polskiej tradycji wiolinistycznej.

 

Koniec roku z prawykonaniami utworów z katalogu PWM

Grudzień przynosi obfitość i różnorodność prawykonań dzieł kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W tym miesiącu po raz pierwszy zabrzmią utwory skomponowane na tradycyjne składy instrumentalne, jak i te mniej oczywiste, prowadzące do szukania nowych konfiguracji, współbrzmień i rozwiązań.

 

 

Nagroda Specjalna PWM dla Jong-Jie Yina. Chiński dyrygent triumfuje na 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Odbywa się od 1979 roku i jest jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce, tuż po pianistycznym Chopinowskim i wiolinistycznym imienia Henryka Wieniawskiego. 25 listopada poznaliśmy laureatów 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowanego przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach.

#WYOSTRZSŁUCH razem z ANAKLASIS – 4. URODZINY MARKI

Nieoczywiste połączenia, artystyczne dialogi, inspirujące eksperymenty. Marka ANAKLASIS od czterech lat obecna jest na rynku fonograficznym i w zawrotnym tempie dostarcza słuchaczom niepowtarzalnych wrażeń. Wydawnictwo niestrudzenie poszerza swój katalog, wiernie trwając przy założeniu, by prezentować najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków oraz wybitne dzieła skomponowane i nagrane przez znakomitych kompozytorów oraz wykonawców.

ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS dostępna na nowym nośniku

Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. ORESTEJA Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu. Album, dostępny na płycie kompaktowej od maja, dziś w sprzedaży także jako winyl.

 

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga czas rozpocząć!

Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.

 

Instrument miesiąca: saksofonowe rekomendacje Adama Pierończyka

W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.

 

Agata Zubel kuratorką New Music Forum w Lublanie

Festiwal Ljubljana New Music Forum prezentuje twórczość współczesnych kompozytorów, jej różnorodność pod względem muzycznych kierunków i stylów oraz kulturowego pochodzenia twórców. W tym roku program wydarzenia przybliży osobę Agaty Zubel, kompozytorki znanej z eksploracji połączenia głosu z instrumentalnymi lub elektronicznymi mediami.

 

Znamy laureatów drugiej edycji konkursu pianistycznego „Muzyka z kraju Chopina" w Japonii

Po raz drugi spotkaliśmy się z japońskimi pianistami przy polskiej muzyce. Konkurs pianistyczny  "Muzyka z kraju Chopina" w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Wydarzenie to nie tylko działanie edukacyjne, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzi od lat w tej części świata, ale również okazja do upowszechniania twórczości polskich kompozytorów w kręgu krajów azjatyckich.