Archiwum aktualności
Styczeń 2015 »
Karłowicz w Zakopanem
2015-01-30
8 lutego 2015 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, organizowanego przez Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem, zainaugurowany zostanie cykl corocznych prezentacji twórczości kompozytora.
Kołysanka Romualda Twardowskiego w grudniowym numerze Presto
2015-01-30
Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspólnie z czasopismem Presto przygotowało niecodzienny dodatek. W czterech kolejnych numerach opublikowane zostaną fragmenty utworów Romualda Twardowskiego, Antoniego Cofalika, Macieja Zielińskiego, Wojciecha Kilara. Czytelnicy będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o samym utworze jak i o jego autorze.
II Symfonia Mykietyna we Wrocławiu
2015-01-27
23 stycznia 2015 w Sali Koncertowej Filharmonii Wrocławskiej zabrzmiała II Symfonia Pawła Mykietyna. Orkiestrą Symfoniczną Narodowego Forum Muzyki dyrygował Benjamin Shwartz.
Polska premiera IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego
2015-01-26
Już 15 lutego 2015 roku w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej po raz pierwszy w Polsce zabrzmi IV Symfonia „Tansman epizody” op. 85 Henryka Mikołaja Góreckiego.
Książki 2014
2015-01-20
Przełom roku na rynku książki to już tradycyjnie czas podsumowań i wszelkiego rodzaju plebiscytów. Redakcje kulturalne różnych mediów wybierają najważniejsze książki, blogerzy ogłaszają swoje prywatne rankingi.
Nuty 2014
2015-01-19
W 2014 roku PWM wydało szereg kompozycji instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, chóralnych oraz zbiorów utworów pedagogicznych i szkół gry na różne instrumenty. Ponadto w ofercie PWM ukazały się liczne pozycje dotyczące muzyki kameralnej, przeznaczone zarówno dla uczniów początkujących jak i bardziej zaawansowanych.
PWM partnerem Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”
2015-01-19
Zapraszamy do udziału w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”, organizowanym przez Fundację MEAKULTURA we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Ofiarom Tragedii Górnośląskiej "Pro memoria”
2015-01-19
W sobotę 24 stycznia 2015 roku w Filharmonii Śląskiej odbędzie się nadzwyczajny koncert poświęcony Ofiarom Tragedii Górnośląskiej.
Requiem Maciejewskiego w malarskiej odsłonie
2015-01-16
Kompozycja Requiem - Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego stała się inspiracją do stworzenia monumentalnego cyklu malarsko-rzeźbiarskiego Czesława Dźwigaja.
Podsumowanie roku 2014 - prawykonania
2015-01-14
W 2014 roku mieliśmy okazję po raz pierwszy usłyszeć wiele dzieł znakomitych polskich kompozytorów. Odbyły się prawykonania utworów m.in. Agaty Zubel, Pawła Mykietyna, Eugeniusza Knapika, Pawła Łukaszewskiego, Aleksandra Nowaka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kałamarza, Henryka Jana Botora.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z nieukrywanym entuzjazmem zapowiada swoją najnowszą publikację z serii Małe Monografie – Górecki, autorstwa uznanej muzykolożki, Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Ta książka to nie tylko podróż przez życie jednego z najważniejszych twórców polskiej muzyki, lecz także opowieść o jego inspiracjach, momentach przełomowych i emocjach, które tkwiły w sercu Henryka Mikołaja Góreckiego.
Rekomendacje publikacji na skrzypce Pawła Wójtowicza, które Artysta wybrał z ponad czterystu wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dotyczą tych materiałów nutowych, z którymi łączy go zarówno działalność muzyka, jak i nauczyciela. Skrzypek przypomina o twórczości naszych rodzimych kompozytorów, która jego zdaniem jest kwintesencją narodowego stylu i polskiej tradycji wiolinistycznej.
Grudzień przynosi obfitość i różnorodność prawykonań dzieł kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W tym miesiącu po raz pierwszy zabrzmią utwory skomponowane na tradycyjne składy instrumentalne, jak i te mniej oczywiste, prowadzące do szukania nowych konfiguracji, współbrzmień i rozwiązań.
Odbywa się od 1979 roku i jest jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce, tuż po pianistycznym Chopinowskim i wiolinistycznym imienia Henryka Wieniawskiego. 25 listopada poznaliśmy laureatów 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowanego przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach.
Nieoczywiste połączenia, artystyczne dialogi, inspirujące eksperymenty. Marka ANAKLASIS od czterech lat obecna jest na rynku fonograficznym i w zawrotnym tempie dostarcza słuchaczom niepowtarzalnych wrażeń. Wydawnictwo niestrudzenie poszerza swój katalog, wiernie trwając przy założeniu, by prezentować najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków oraz wybitne dzieła skomponowane i nagrane przez znakomitych kompozytorów oraz wykonawców.
Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. ORESTEJA Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu. Album, dostępny na płycie kompaktowej od maja, dziś w sprzedaży także jako winyl.
Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.
W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.
Festiwal Ljubljana New Music Forum prezentuje twórczość współczesnych kompozytorów, jej różnorodność pod względem muzycznych kierunków i stylów oraz kulturowego pochodzenia twórców. W tym roku program wydarzenia przybliży osobę Agaty Zubel, kompozytorki znanej z eksploracji połączenia głosu z instrumentalnymi lub elektronicznymi mediami.
Po raz drugi spotkaliśmy się z japońskimi pianistami przy polskiej muzyce. Konkurs pianistyczny "Muzyka z kraju Chopina" w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Wydarzenie to nie tylko działanie edukacyjne, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzi od lat w tej części świata, ale również okazja do upowszechniania twórczości polskich kompozytorów w kręgu krajów azjatyckich.