Archiwum aktualności
Styczeń 2022 »
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji kompozytorskiej
2022-01-31
Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę
XVII Międzynarodwe Forum Pianistyczne „Bieszczady Bez Granic”
2022-01-31
Zapraszamy wszystkich melomanów do udziału w XVII edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, które odbędzie się w dniach 5–11 lutego 2022 roku w Sanoku. Wydarzenie to jest jednym z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest jego partnerem.
„Pod presją dźwięku i słowa” – premiera filmu dokumentalnego o Joannie Wnuk-Nazarowej w TVP Kultura
2022-01-28
W niedzielę, 30 stycznia o godz. 12:50 TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego w reżyserii Violetty Rotter-Kozery „Pod presją dźwięku i słowa”. Koprodukcja Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przybliży bogate życie Joanny Wnuk-Nazarowej – dyrygentki, kompozytorki, kobiety w pełni oddanej kulturze.
Doświadczajmy TUTTI sztuki dźwięków
2022-01-26
Nowy rok oznacza nowy początek, a także nową serię wpisów z kalendarza PWM. W 2022 roku projektem, który zainspirował nasze notesowe terminarze, było TUTTI.pl i to ono będzie motywem przewodnim w naszej dwunastomiesięcznej podróży przez polską muzykę. Styczeń. Zaczynamy od początku!
Polskie prawykonanie „Reflection No. 8” Marcela Chyrzyńskiego
2022-01-26
Od 2003 roku, w którym powstało Reflection No. 1 na kwartet smyczkowy, Marcel Chyrzyński sukcesywnie rozbudowuje cykl kompozycji na różne składy. 4 lutego zapraszamy do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, gdzie po raz pierwszy w Polsce zabrzmi jego Reflection No. 8 na fortepian solo. Przy fortepianie zasiądzie Ignacy Lisiecki, który w ubiegłym roku prawykonał utwór w Japonii.
KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kim jest Zbigniew Bargielski?
2022-01-21
Dziś swoje 85. urodziny obchodzi Zbigniew Bargielski – twórca, którego działalność przybliżamy w ramach styczniowej edycji akcji Kompozytor miesiąca. Jubilatowi składamy serdeczne życzenia, a odbiorcom przybliżamy ciekawostki na temat jego muzyki.
Nagranie "Trauerklänge" Władysława Żeleńskiego z okazji 101. rocznicy śmierci kompozytora
2022-01-21
W Tatrach – to pierwsze, co przychodzi do głowy muzykom i melomanom po usłyszeniu nazwiska Żeleński. Jednak słynna uwertura koncertowa to nie jedyne jego dzieło warte uwagi. Z okazji 101. rocznicy śmierci kompozytora publikujemy nagranie jednego z jego utworów na 4 ręce w wykonaniu Zarębski Piano Duo.
Zbigniew Bargielski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-01-01
Jednym ze stałych tematów powracających rok w rok wraz z dobiegającym końca grudniem są noworoczne postanowienia. Jedni z wyprzedzeniem przygotowują plan wytrwania w nich, inni w ogóle rezygnują z nakładania na siebie takich zobowiązań. Naszym zdaniem jednak Nowy Rok to dobry czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie lub podszlifować swoje umiejętności. Dlatego w 2022 roku będziemy motywować Was do ćwiczeń wraz z 12 Kompozytorami miesiąca, których utwory pedagogiczne (i nie tylko!) znajdziecie w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zaczynamy od Zbigniewa Bargielskiego.
Najczęściej czytane:
Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.
Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.
Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.
O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?
Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.
Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata.