Archiwum aktualności
Styczeń 2016 »
„Muzyka pod Liberatorem”: koncert kolęd w Muzeum Powstania Warszawskiego
2016-01-25
27 stycznia o godzinie 19:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert kolęd i muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
„Łańcuch XIII” – Festiwal Witolda Lutosławskiego
2016-01-25
W dniach 31 stycznia – 13 lutego 2016 roku odbędzie się w Warszawie Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XIII”. Temat festiwalu – muzyczne przyjaźnie Witolda Lutosławskiego – zostanie zaprezentowany podczas pięciu symfonicznych i kameralnych koncertów w salach koncertowych Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Radia.
Berliński koncert z utworami Agaty Zubel
2016-01-21
Trwa festiwal twórczości Agaty Zubel! Po premierowym, bardzo ciepło przyjętym wykonaniu Chapter 13 w Los Angeles, tym razem utwory kompozytorki (i w jej wykonaniu) zabrzmią w Berlinie. 23 stycznia Agata Zubel wraz Cezarym Duchnowskim oraz Ensemble KNM Berlin wystąpi podczas festiwalu UltraSchall.
Agata Zubel o „Chapter 13”
2016-01-18
Już jutro, 19 stycznia odbędzie się w Los Angeles premiera kolejnego utworu Agaty Zubel, Chapter 13. Serdecznie zapraszamy do przeczytania wywiadu, którego kompozytorka udzieliła tuż przed wyjazdem do USA.
Podsumowanie roku 2015 w PWM
2016-01-14
2015 rok był dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego rokiem wyjątkowym pod wieloma względami – obchodziliśmy jubileusz 70-lecia istnienia naszej oficyny, przygotowywaliśmy się do przeobrażenia w instytucję kultury, nie zapominając o wydawaniu wspaniałych publikacji i poszerzaniu katalogu wypożyczeniowego.
II etap prac nad projektem mUltimate Chopin zakończony
2016-01-13
mUltimate Chopin to nowoczesna platforma internetowa poświęcona wszystkim dostępnym źródłom Fryderyka Chopina.
Łukasz Borowicz o „Chapter 13” Agaty Zubel
2016-01-12
Już tylko tydzień dzieli nas od premiery Chapter 13 Agaty Zubel. Koncert 19 stycznia w Los Angeles poprowadzi Łukasz Borowicz, którego przepytaliśmy na tę okoliczność:
"Madame Curie" Elżbiety Sikory w NInA
2016-01-11
20 stycznia Narodowy Instytut Audiowizualny inicjuje projekt "Z kamerą wśród oper", w ramach którego prezentowane będą spektakle zarejestrowane przy udziale NInA. Pierwszą z proponowanych oper będzie Madame Curie Elżbiety Sikory.
Nominacja IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego w konkursie Energia Kultury 2015
2016-01-11
Polska premiera IV Symfonii "Tansman Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego została nominowana w plebiscycie Energia Kultury 2015, organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury, Gazetę Wyborczą i TV Toya, zajmując pierwsze miejsce na liście finalistów. O ostatecznym wyniku konkursu przesądzi głosowanie melomanów i telewidzów.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne instytucją kultury
2016-01-11
Z przyjemnością informujemy, że na podstawie Ustawy z dnia 15 stycznia 2015 roku o przekształcaniu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa prowadzących działalność z wykorzystaniem dóbr kultury w państwowe instytucje kultury, Polskie Wydawnictwo Muzyczne Spółka Akcyjna w dniu 7 stycznia 2016 roku zostało przekształcone w państwową instytucję kultury, wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z nieukrywanym entuzjazmem zapowiada swoją najnowszą publikację z serii Małe Monografie – Górecki, autorstwa uznanej muzykolożki, Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Ta książka to nie tylko podróż przez życie jednego z najważniejszych twórców polskiej muzyki, lecz także opowieść o jego inspiracjach, momentach przełomowych i emocjach, które tkwiły w sercu Henryka Mikołaja Góreckiego.
Rekomendacje publikacji na skrzypce Pawła Wójtowicza, które Artysta wybrał z ponad czterystu wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dotyczą tych materiałów nutowych, z którymi łączy go zarówno działalność muzyka, jak i nauczyciela. Skrzypek przypomina o twórczości naszych rodzimych kompozytorów, która jego zdaniem jest kwintesencją narodowego stylu i polskiej tradycji wiolinistycznej.
Grudzień przynosi obfitość i różnorodność prawykonań dzieł kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W tym miesiącu po raz pierwszy zabrzmią utwory skomponowane na tradycyjne składy instrumentalne, jak i te mniej oczywiste, prowadzące do szukania nowych konfiguracji, współbrzmień i rozwiązań.
Odbywa się od 1979 roku i jest jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce, tuż po pianistycznym Chopinowskim i wiolinistycznym imienia Henryka Wieniawskiego. 25 listopada poznaliśmy laureatów 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowanego przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach.
Nieoczywiste połączenia, artystyczne dialogi, inspirujące eksperymenty. Marka ANAKLASIS od czterech lat obecna jest na rynku fonograficznym i w zawrotnym tempie dostarcza słuchaczom niepowtarzalnych wrażeń. Wydawnictwo niestrudzenie poszerza swój katalog, wiernie trwając przy założeniu, by prezentować najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków oraz wybitne dzieła skomponowane i nagrane przez znakomitych kompozytorów oraz wykonawców.
Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. ORESTEJA Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu. Album, dostępny na płycie kompaktowej od maja, dziś w sprzedaży także jako winyl.
Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.
W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.
Festiwal Ljubljana New Music Forum prezentuje twórczość współczesnych kompozytorów, jej różnorodność pod względem muzycznych kierunków i stylów oraz kulturowego pochodzenia twórców. W tym roku program wydarzenia przybliży osobę Agaty Zubel, kompozytorki znanej z eksploracji połączenia głosu z instrumentalnymi lub elektronicznymi mediami.
Po raz drugi spotkaliśmy się z japońskimi pianistami przy polskiej muzyce. Konkurs pianistyczny "Muzyka z kraju Chopina" w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Wydarzenie to nie tylko działanie edukacyjne, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzi od lat w tej części świata, ale również okazja do upowszechniania twórczości polskich kompozytorów w kręgu krajów azjatyckich.