Archiwum aktualności
Styczeń 2017 »
Zmarł prof. Andrzej Nikodemowicz
2017-01-29
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Andrzeja Nikodemowicza - kompozytora, pianisty, pedagoga i wykładowcy KUL.
Odszedł Janusz Wysocki
2017-01-28
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 27 stycznia 2017 roku zmarł Janusz Wysocki – wybitny grafik, malarz i rysownik, wieloletni pracownik i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
O tajnikach saksofonu - nowy numer "Scali"
2017-01-20
Przełomowy wynalazek Adolphe’a Saxa z 1846 roku, dziś nierozerwalnie związany z jazzem i muzyką popularną, doskonale sprawdza się także w muzyce klasycznej. Saksofon, bo o nim mowa, to również bohater najnowszej "Scali" - edukacyjnego magazynu muzycznego PWM.
Oferta pracy: specjalista ds. księgowości
2017-01-18
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. księgowości. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat
Rusza 3. edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA
2017-01-17
Pod koniec kwietnia Fundacja MEAKULTURA po raz trzeci ogłosi zwycięzców Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Na autorów najlepszych tekstów o polskiej muzyce – recenzji, felietonów, esejów oraz wpisów na blogach – czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym nowoczesny zestaw głośnikowy Maestro III firmy Tonsil. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 3 marca.
Koncert Orkiestry Muzyki Nowej dedykowany PWM i IMIT
2017-01-16
W obecnym sezonie artystycznym Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. Z tej okazji muzycy przygotowali cykl koncertów w sali kameralnej NOSPR, dedykowanych przyjaciołom, współpracownikom i partnerom Orkiestry. Koncert, który odbył się 15 stycznia, dedykowano Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu oraz Instytutowi Muzyki i Tańca.
Wystawa poświęcona twórczości Juliusza Łuciuka
2017-01-10
Od 10 do 20 stycznia w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oglądać można wystawę pt. "Między tradycją a eksperymentem - niezależna droga Juliusza Łuciuka".
Dr Daniel Cichy nowym dyrektorem PWM
2017-01-05
Z przyjemnością informujemy, że dr Daniel Cichy został dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nominację na to stanowisko dotychczasowy zastępca dyrektora i redaktor naczelny otrzymał 5 stycznia 2017 roku z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Podsumowanie roku 2016 w PWM
2017-01-04
Miniony rok był dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czasem wyjątkowym – z początkiem stycznia wydawnictwo zostało przekształcone w narodową instytucję kultury. Tym samym otworzyły się dla nas nowe możliwości realizowania misji upowszechniania polskiego dziedzictwa muzycznego w Polsce i za granicą, które staraliśmy się realizować w najlepszy możliwy sposób. Owocem naszych całorocznych działań były liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów, koncerty, w tym współorganizowany cykl „Muzyka pod Liberatorem”, kampanie m.in. obchody 140. urodzin Mieczysława Karłowicza zwieńczone zakończeniem edycji źródłowo-krytycznej Dzieł kompozytora, wydania nowych publikacji nutowych i książkowych oraz stałe poszerzanie katalogu wypożyczeniowego.
Jerzego Dudusia Matuszkiewicza przygody z piosenką
2017-01-03
W grudniu 2016 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się publikacja zawierająca kultowe piosenki filmowe autorstwa Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Utwory w opracowaniu na głos i fortepian adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców – uczniów, melomanów, muzyków – wszystkich, którym bliska jest polska muzyka filmowa.
Najczęściej czytane:
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.
Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.
Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych.
Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.
Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które – jego zdaniem – warto sięgnąć, grając na gitarze.
„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.
Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.
Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.
Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.