Archiwum aktualności
Styczeń 2017 »
Zmarł prof. Andrzej Nikodemowicz
2017-01-29
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Andrzeja Nikodemowicza - kompozytora, pianisty, pedagoga i wykładowcy KUL.
Odszedł Janusz Wysocki
2017-01-28
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 27 stycznia 2017 roku zmarł Janusz Wysocki – wybitny grafik, malarz i rysownik, wieloletni pracownik i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
O tajnikach saksofonu - nowy numer "Scali"
2017-01-20
Przełomowy wynalazek Adolphe’a Saxa z 1846 roku, dziś nierozerwalnie związany z jazzem i muzyką popularną, doskonale sprawdza się także w muzyce klasycznej. Saksofon, bo o nim mowa, to również bohater najnowszej "Scali" - edukacyjnego magazynu muzycznego PWM.
Oferta pracy: specjalista ds. księgowości
2017-01-18
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. księgowości. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat
Rusza 3. edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA
2017-01-17
Pod koniec kwietnia Fundacja MEAKULTURA po raz trzeci ogłosi zwycięzców Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Na autorów najlepszych tekstów o polskiej muzyce – recenzji, felietonów, esejów oraz wpisów na blogach – czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym nowoczesny zestaw głośnikowy Maestro III firmy Tonsil. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 3 marca.
Koncert Orkiestry Muzyki Nowej dedykowany PWM i IMIT
2017-01-16
W obecnym sezonie artystycznym Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. Z tej okazji muzycy przygotowali cykl koncertów w sali kameralnej NOSPR, dedykowanych przyjaciołom, współpracownikom i partnerom Orkiestry. Koncert, który odbył się 15 stycznia, dedykowano Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu oraz Instytutowi Muzyki i Tańca.
Wystawa poświęcona twórczości Juliusza Łuciuka
2017-01-10
Od 10 do 20 stycznia w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oglądać można wystawę pt. "Między tradycją a eksperymentem - niezależna droga Juliusza Łuciuka".
Dr Daniel Cichy nowym dyrektorem PWM
2017-01-05
Z przyjemnością informujemy, że dr Daniel Cichy został dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nominację na to stanowisko dotychczasowy zastępca dyrektora i redaktor naczelny otrzymał 5 stycznia 2017 roku z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Podsumowanie roku 2016 w PWM
2017-01-04
Miniony rok był dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czasem wyjątkowym – z początkiem stycznia wydawnictwo zostało przekształcone w narodową instytucję kultury. Tym samym otworzyły się dla nas nowe możliwości realizowania misji upowszechniania polskiego dziedzictwa muzycznego w Polsce i za granicą, które staraliśmy się realizować w najlepszy możliwy sposób. Owocem naszych całorocznych działań były liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów, koncerty, w tym współorganizowany cykl „Muzyka pod Liberatorem”, kampanie m.in. obchody 140. urodzin Mieczysława Karłowicza zwieńczone zakończeniem edycji źródłowo-krytycznej Dzieł kompozytora, wydania nowych publikacji nutowych i książkowych oraz stałe poszerzanie katalogu wypożyczeniowego.
Jerzego Dudusia Matuszkiewicza przygody z piosenką
2017-01-03
W grudniu 2016 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się publikacja zawierająca kultowe piosenki filmowe autorstwa Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Utwory w opracowaniu na głos i fortepian adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców – uczniów, melomanów, muzyków – wszystkich, którym bliska jest polska muzyka filmowa.
Najczęściej czytane:
Choć muzyki z założenia słuchamy, to przepływa ona też przez inne zmysły. Czy ten związek jest jednak konieczny i nierozerwalny? A gdyby zamknąć oczy, otworzyć wyobraźnię i poddać się napływającym, niespodziewanym wrażeniom? Do gry z własnymi doświadczeniami i oczekiwaniami zaprasza ANAKLASIS, prezentując najnowszy krążek z serii PORTRAITS. Najnowszy dwupłytowy album ACOUSMATIC MUSIC przedstawia filozofię muzyki w ujęciu Marcina Stańczyka, jednego z najciekawszych kompozytorów współczesnych.
Michał Bristiger (1921-2016) – profesor muzykologii, krytyk muzyczny i popularyzator muzyki, publicysta, nauczyciel, humanista, lekarz: erudyta, który imponował ogromem wiedzy i mnogością zainteresowań. Z Jego inicjatywy powstały liczne przedsięwzięcia muzyczne oraz wydawnicze serie naukowe.
Świętując przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Michała Bristigera, redakcja „Res Facta Nova” zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Profesora.
Czwarta #powtórkazmuzyki to spotkanie z Nowym romantyzmem. Nurt ten powstał jako właściwie awangarda do awangardy. O tym, jak to z nim było w polskim środowisku muzycznym pisze dr hab. Iwona Lindstedt.
Z przyjemnością przedstawiamy wyniki ostatniego posiedzenia panelu ekspertów TUTTI.pl. Na liście rankingowej uplasowały się: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki oraz Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Gratulujemy!
W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Kwiecień to w tym roku Nowy Romantyzm. Zwracamy się ku postaci i twórczości Eugeniusza Knapika.
Rok temu świat pożegnał ikonę epoki. Wybitnego kompozytora, śmiałego artystę, niekwestionowany autorytet inspirujący do przełamywania konwencji i wychodzenia ze strefy muzycznego komfortu. Krzysztof Penderecki był twórcą klasy światowej, wpływającym na kolejne pokolenia kompozytorów i wykonawców, kształtującym nową publiczność, ale też wpływającym na kierunek rozwoju muzyki. Pozostał w pamięci wybitnych instrumentalistów, śpiewaków, dyrygentów i orkiestr, którzy mieli możliwość dotknąć geniuszu.
O „minimalizmie w muzyce” pierwszy raz usłyszeliśmy w 1968 roku, kiedy kompozytor i krytyk muzyczny, Michael Nyman, użył tego terminu w tekście poświęconym The Great Digest Corneliusa Cardewa. Michael Nyman zresztą sam później stał się jednym z kompozytorów minimalistycznych. A jak ten nurt miał się w Polsce? Przyglądamy się mu w ramach Powtórki z muzyki.
W nawiązaniu do tegorocznego 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznego świata, Polskie Wydawnictwo Muzyczne zachęca młodych kompozytorów do sięgania do wzorców chopinowskich i ogłasza konkurs kompozytorski na solową miniaturę o charakterze wirtuozowskim inspirowaną twórczością Fryderyka Chopina z opcjonalną warstwą elektroniczną.
21 marca obchodzony jest Dzień Muzyki Dawnej. Dzielimy się przy tej okazji informacjami o jednym z flagowych projektów PWM – Dziedzictwo Muzyki Polskiej. To przedsięwzięcie, które ma na celu kompleksowe opracowanie dzieł muzyki polskiej powstałej w latach 1795–1918. Ponad stuletnia perspektywa – choć nie tak odległa jak dla muzyki czasów średniowiecza, czy renesansu – pozwala na umowne uznanie twórczości objętej tym programem za muzykę dawną.
W najbliższą sobotę, 20 marca rozpoczyna się coroczne święto muzyki – Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethvena. Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku „usłyszymy zarówno dzieła religijne, jak i te, które są wyrazem szeroko pojętej sfery duchowej człowieka”.