PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Paweł Hendrich i Krzysztof Wołek: majowe prawykonania na festiwalu KODY

2021-05-12

Od początku Festiwalowi Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY przyświeca idea nawiązywania do rozmaitych zjawisk kulturowych oraz poszukiwania podobieństw i relacji między nimi. Tegoroczna edycja z hasłem „Przywoływanie” zajmie się refleksjami, a także inspiracjami pomiędzy formami muzyki dawnej i nowej. W programie 13. edycji lubelskiego festiwalu znalazły się utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Dzięki transmisjom koncertów każdy będzie mógł wysłuchać najnowszych dzieł Pawła Hendricha i Krzysztofa Wołka.
 13 maja o godz. 19:00 zabrzmi po raz pierwszy Dualabilis II na klawesyn i elektronikę Pawła Hendricha. Kompozytor w swoim nowym utworze nawiązał do pojęcia „dualizmu”, podkreślając wielość jego znaczeń: fizyczne, związane z podwójną naturą obiektów kwantowych; filozoficzne, zgodnie z którym całość tworzą dwa niesprowadzalne do siebie, przeciwstawne albo komplementarne składniki; ale także ontologiczne (ciało i duch) oraz teologiczne (dobro i zło). „W utworze Dualabilis II dualistyczna jest relacja pomiędzy warstwą akustyczną a elektroniką, kompozycją a improwizacją”, wyjaśnia Hendrich. „Materiał muzyczny również zestawiany jest na zasadzie odrębności i niezależności lub komplementarności. Nie tylko materia utworu ma jednak cechy dualne. Również jego forma podzielona jest na sekcje, które są między sobą spolaryzowane – stanowią swoje przeciwieństwo jako odrębne zjawiska dźwiękowe ukształtowane według odmiennych typów narracji”. Dualabilis II pozwala odbiorcy doświadczać odmiennych, skrajnych stanów w muzyce, która gwałtownie przeobraża się i prezentuje muzyczną różnorodność na wielu poziomach dzieła. Przy klawiszach zasiądzie Gośka Isphording – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich klawesynistek, artystka popularyzująca od lat współczesną muzykę klawesynową, niezmiennie odkrywająca przed sceptykami futurystyczne możliwości i ponadczasowość tego instrumentu. 


Flat Surfaces
na fortepian i live electronics Krzysztof Wołek napisał dla pianistki Małgorzaty Walentynowicz, jednej z najważniejszych postaci współczesnego fortepianu. „W utworze dźwięk instrumentu jest przekształcony przez komputer i wysyłany zarówno do czterech głośników umieszczonych pod fortepianem, jak i do przetwornika wprowadzającego w drgania płytę rezonansową instrumentu”, komentuje kompozytor. „To nietypowe rozmieszczenie głośników ma na celu interakcję fortepianu z przestrzenią akustyczną, w której ściany sali koncertowej mają aktywny wpływ na ruch dźwięku w przestrzeni, a przetwornik w fortepianie tworzy interferencję z brzmieniami strun wprowadzanymi w drgania zarówno za pomocą tradycyjnych metod wykonawczych, jak i za pomocą urządzeń elektronicznych”. Podczas prawykonania utworu 15 maja o godz. 18:00 partię elektroniczną wykona sam kompozytor. 
 
Wszystkie wydarzenia KODÓW są bezpłatne i będą streamingowane na stronie internetowej: www.kody-festiwal.pl oraz w KODOWYM pawilonie (Plac przed Centrum Kultury w Lublinie).
 
13 maja, godz. 19:00: Paweł Hendrich – Dualabilis II na klawesyn i elektronikę
15 maja, godz. 18:00: Krzysztof Wołek – Flat Surfaces na fortepian i live electronics

Najczęściej czytane:

29 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin dwukrotnie spędził wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało partnerem tegorocznej edycji wydarzenia. 

IV Wirtualna Akademia Smyczkowa

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz czwarty organizuje Wirtualną Akademię Smyczkową. Konferencja dedykowana dla nauczycieli, wykonawców, studentów i uczniów odbędzie się w formule online, w dniach 16-22 maja 2022 na platformie Crowdcast.

Polskie Wydawnictwo Muzycznej jest partnerem wydarzenia.

VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

W niedzielę, 15 maja, koncertem inauguracyjnym rozpocznie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Podczas 2 etapów konkursu swoje umiejętności zaprezentuje 24 młodych adeptów sztuki dyrygenckiej. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzcę czeka gwarancja kolejnej szansy konkursowej: możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród rzeczowych.
 

Kompozytor miesiąca: muzyczny świat Ryszarda Kuska

Sztuka i zarządzanie tylko na pozór stanowią dwie zupełnie odrębne dziedziny. Ryszard Kusek swoją działalnością i muzyką dowodzi, jak wiele mają wspólnego. Kim jest majowy Kompozytor miesiąca?
 

Znamy zwycięzcę konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim!

Praca nadesłana przez Magdalenę Majewską to zwycięski projekt konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim. Tekst jej autorstwa został wyłoniony spośród 33 nadesłanych zgłoszeń.

Startuje konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” w Japonii

Choć w Tokio istnieje stowarzyszenie im. Ignacego Jana Paderewskiego, a japońscy pianiści doceniają twórczość Stanisława Moniuszki czy Tekli Bądarzewskiej, polska muzyka wciąż pozostaje tam znana głównie za pośrednictwem Fryderyka Chopina. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z japońskimi partnerami podejmuje krok ku upowszechnieniu naszej rodzimej kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni, zapraszając młodych japońskich pianistów do udziału w konkursie fortepianowym dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina”.
 

Prawykonania: majowe premiery z katalogu PWM

Gdzie w maju będzie można posłuchać nowej polskiej muzyki? Polskie Wydawnictwo Muzyczne szczególnie zaprasza do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz na Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Jeszcze w tym miesiącu zabrzmią tam nowości z katalogu PWM, które wyszły spod ręki Hanny Kulenty i Marcina Stańczyka. 
 

TUTTI.pl - WYNIKI 04.05.2022

Wyniki drugiego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 lipca 2022.

Ryszard Kusek majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Działalność muzyczna wcale nie musi ograniczać się do bycia wykonawcą. Co więcej – muzyka obejmuje nie tylko aspekty artystyczne, ale też biznesowe. Na obu tych polach działa majowy Kompozytor miesiąca – Ryszard Kusek. 
 

KWIECIEŃ: z wirtuozem

Co tu dużo mówić: słuchacze kochają solistów. Zmieniają się konwencje, środki, instrumenty, a wirtuozeria pozostaje. Niektórzy utyskują na muzykę służącą czystemu popisowi, ale jeśli jest dobra, mądra, głęboka – każdy zachwyci się efektownymi umiejętnościami wykonawcy. Za to kochamy solistów, niezależnie od tego, czy grają muzykę poważną, ludową, jazz czy pop.