PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

170. rocznica urodzin Antoniego Stolpego

170. rocznica urodzin Antoniego Stolpego
2021-05-23

Dzisiaj obchodzimy 170. rocznicę urodzin Antoniego Stolpego, kompozytora, którego utwory Polskie Wydawnictwo Muzyczne przywraca światu w ramach projektu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Wiele z utworów Antoniego Stolpego pozostawało do tej pory jedynie w rękopisach, między innymi w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej – wydania przygotowywane przez PWM będą w większości pierwszymi wydaniami utworów tego kompozytora.

 

Antoni Stolpe (1851-1872) to jeden z największych talentów kompozytorskich i pianistycznych w muzyce polskiej drugiej połowy XIX wieku. Już jego debiut kompozytorski spotkał się z entuzjazmem ówczesnej krytyki (Antoni miał wówczas 16 lat!), a i współcześni znawcy tematu wysoko oceniają jego dorobek twórczy: Bogata i niezwykle obiecująca twórczość młodego A. Stolpego wprawia w zdumienie opanowaniem warsztatu kompozytorskiego, dynamizmem, elementami oryginalnymi – talentem, który nie mógł się dalej rozwijać (Irena Poniatowska, Twórczość muzyczna w drugiej połowie XIX wieku, Sutkowski Edition Warsaw, Warszawa 2010).

 

Pochodził z rodziny muzyków – odebrał bardzo dobre wykształcenie w tej dziedzinie (był między innymi uczniem Stanisława Moniuszki). W roku 1867 szesnastoletni Stolpe ukończył naukę z najwyższymi nagrodami w dziedzinie fortepianu i kompozycji, by już dwa lata później wyjechać na studia muzyczne do Berlina. Miał już wtedy w swoim dorobku kompozytorskimm.in. Symfonię a-moll, uwertury orkiestrowe, utwory kameralne, miniatury fortepianowe i pieśni. Jego karierę przerwała choroba. Antoni Stolpe 7 września 1872 roku w wielu zaledwie 21 lat. We wstępie do nowych wydań utworów fortepianowych Stolpego Artur Bielecki pisze: To jedna z najsmutniejszych dat w historii muzyki polskiej: (…) tego dnia zmarł przedwcześnie fenomenalnie uzdolniony kompozytor i pianista, przed którym dopiero co otwierała się droga do wielkiej, międzynarodowej kariery.

 

Dzieło Antoniego Stolpego – jeśli rozpatrywać je w kontekście długości życia artysty – jest imponujące: to około 60 tytułów! W katalogu PWM – oprócz orkiestrowej Uwertury a-moll oraz będącej w katalogu PWM od 1957 roku, ale teraz ‘odświeżonej’ Sonaty d-moll – pojawiły się dwa kolejne zeszyty z utworami fortepianowymi: Moment musical, Variations oraz zbiór pod tytułem Utwory wybrane. W planie wydawniczym widnieją kolejne kompozycje Antoniego Stolpego. Już dzisiaj cieszymy się na ich bliskie premiery.

Katalogi Wydawcy Agenci