PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Luty 2012 »


Zmarł Tadeusz Andrzej Zieliński
Zmarł Tadeusz Andrzej Zieliński
2012-02-27
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 lutego 2012 roku zmarł Tadeusz Andrzej Zieliński - wybitny muzykolog i krytyk muzyczny.
Outsider, czyli portret Romana Maciejewskiego, kompozytora osobnego
Outsider, czyli portret Romana Maciejewskiego, kompozytora osobnego
2012-02-27
29 lutego 2012 (środa) o godz. 12.10 w TVP Kultura zostanie wyemitowany film dokumentalny z 1993 roku „Outsider, czyli portret Romana Maciejewskiego, kompozytora osobnego” w reżyserii Stefana Szlachtycza, przedstawiający sylwetkę wybitnego kompozytora, twórcy słynnego „Requiem”.
Zmarła prof. Irena Turska
Zmarła prof. Irena Turska
2012-02-23
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 lutego zmarła prof. Irena Turska, autorka wielu opracowań dotyczących zagadnień baletu i tańca.
Rocznicowe wydania dzieł Karola Szymanowskiego
Rocznicowe wydania dzieł Karola Szymanowskiego
2012-02-22
W tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin oraz 75. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego (ur. 3 października 1882 w Tymoszówce, zm. 29 marca 1937 w Lozannie). Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczci je między innymi nowym wydaniem krytycznym I Symfonii f-moll op. 15 oraz II Symfonii B-dur op. 19.
Muzyka Wojciecha Kilara w Filharmonii Pomorskiej
Muzyka Wojciecha Kilara w Filharmonii Pomorskiej
2012-02-22
Anna Mikołajczyk-Niewiedział oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod batutą José Marii Florêncio wykona dziś w Filharmonii Pomorskiej m.in. wokalizę z filmu „Dziewiąte wrota” oraz „Orawę” Wojciecha Kilara.
Tyrmandiada 2012, czyli V Warszawski Festiwal im. Leopolda Tyrmanda
Tyrmandiada 2012, czyli V Warszawski Festiwal im. Leopolda Tyrmanda
2012-02-22
Od marca do czerwca w Warszawie odbędzie się V Tyrmandiada, festiwal zogniskowany wokół życia i twórczości Leopolda Tyrmanda. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest pierwszy wydawca książki Tyrmanda „U brzegów jazzu” – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które reprezentował będzie Krystian Brodacki, autor "Historii jazzu w Polsce".
Encyklopedia Muzyczna PWM - konferencja prasowa (fotorelacja)
Encyklopedia Muzyczna PWM - konferencja prasowa (fotorelacja)
2012-02-21
Wczoraj w siedzibie PWM w Krakowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Encyklopedii Muzycznej PWM z udziałem zaproszonych dziennikarzy. Na ich pytania odpowiadali prezes PWM Adam Radzikowski, redaktor naczelny PWM Andrzej Kosowski oraz kierownik redakcji Irena Stachel.
"Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego w Londynie
2012-02-21
III Symfonia Karola Szymanowskiego „Pieśń o nocy” zabrzmi 22 lutego 2012 w londyńskiej Royal Festival Hall w wykonaniu London Philharmonic Orchestra and Choir pod batutą Vladimira Jurowskiego.
Oczorciała operetka, czyli
Oczorciała operetka, czyli "Loteria na mężów" na falach radiowej Dwójki
2012-02-20
Loteria na mężów, operetka, która „miała mieć dwóch ojców, a została sierotą”, napisana przez Karola Szymanowskiego pod pseudonimem „Whitney”, zabrzmi już jutro na falach radiowej Dwójki.
Opera Eugeniusza Knapika we Wrocławiu
Opera Eugeniusza Knapika we Wrocławiu
2012-02-20
22 lutego w Operze Wrocławskiej na melomanów czeka nie lada atrakcja - wystawiona zostanie opera Eugeniusza Knapika "La libertà chiama la libertà".

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu. 

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?