PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2020 »


Prawykonanie „Friction” Agaty Zubel w Strasbourgu
Prawykonanie „Friction” Agaty Zubel w Strasbourgu
2020-09-30

W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. W lipcu publiczność Festiwalu Cordes sur Ciel po raz pierwszy mogła usłyszeć Friction na trąbkę, puzon i tubę Agaty Zubel, właśnie dzięki możliwościom internetu. 3 października utwór zostanie prawykonany wraz z udziałem publiczności w ramach festiwalu Musica w Strasbourgu.
 

Jubileuszowa edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” połączona z premierą Blu-raya poświęconego  Andrzejowi Krzanowskiemu
Jubileuszowa edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” połączona z premierą Blu-raya poświęconego Andrzejowi Krzanowskiemu
2020-09-29

Między 29 września a 2 października w Czechowicach-Dziedzicach najlepsi akordeoniści z Polski i świata powalczą o zwycięstwo w XI Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”. Konkurs jest częścią XXV Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran”, podczas którego odbędzie się także pokaz filmu Przerwana podróż, poświęconego znakomitemu akordeoniście i kompozytorowi Andrzejowi Krzanowskiemu. 30 września do sprzedaży trafi Blu-ray zawierający film dokumentalny oraz rejestrację jego legendarnej Audycji V. Krążek jest wydany przez ANAKLASIS – wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Paweł Łukaszewski wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum
Paweł Łukaszewski wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum
2020-09-29

Związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Łukaszewski został wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum. Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga. Gratulujemy!
 

Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie
Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie
2020-09-28

W muzyce współczesnej nieczęsto pojawiają się tak zjawiskowe meteoryty, hipnotyzujące swoim pięknem i dramaturgicznie doskonałą narracją, przy wyrafinowaniu i precyzji stosowanych środków. 7 października w Nowym Teatrze w Warszawie rusza Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, poświęcony twórczości jednego z najciekawszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia. 
 

Paweł Mykietyn laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida
Paweł Mykietyn laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida
2020-09-24

Z radością informujemy, że związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Mykietyn został wyróżniony przez Kapitułę Muzyczną Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Gratulujemy!
 

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call
17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call
2020-09-23

Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.

Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego
Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego
2020-09-22

W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
 

Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży
Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży
2020-09-22

Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem. 

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą
Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą
2020-09-21

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

#TUTTIwdomu – wrześniowe rekomendacje
#TUTTIwdomu – wrześniowe rekomendacje
2020-09-18

Przed kolejnym wrześniowym weekendem przypominamy, że w ramach programu #TUTTIwdomu udostępnione zostały w sieci utwory kompozytorów polskich. Dzisiaj chcemy zarekomendować dwa tytuły: Pieśń o ziemi Romana Palestra oraz Concerto Grosso Andrzeja Koszewskiego.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.