PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2020 »


David Daniels 1933-2020
David Daniels 1933-2020
2020-04-30

Z przykrością informujemy o śmierci Davida Danielsa – twórcy „biblii” wszystkich muzyków, teoretyków muzyki i muzykologów: Daniels’ Orchestral Music.

201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
2020-04-28

5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.

Ogłaszamy 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
Ogłaszamy 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2020-04-23

W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z sentymentem powracamy do pierwszych lat działalności Oficyny i pierwszych publikacji przez nią wydawanych. Sygnaturą PWM 1 oznaczony został II Kwartet smyczkowy Romana Palestra. Nawiązując do historycznych zapisów, tematem 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego jest utwór na kwartet smyczkowy.

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy dwa konkursy indywidualne!
„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy dwa konkursy indywidualne!
2020-04-23

Czas spędzony w domu to idealna okazja do rozwoju i pobudzania kreatywności nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych. Dbając o bezpieczeństwo odbiorców kampanii oraz odpowiadając na głosy zainteresowanych, Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko przedłuża termin zgłoszeń do konkursu dla szkół „Bierzmy się do dzieła!”, ale także ogłasza dwa dodatkowe konkursy na prace indywidualne: dla uczniów i nauczycieli.

Rusza nowa strona internetowa „Ruchu Muzycznego”
Rusza nowa strona internetowa „Ruchu Muzycznego”
2020-04-22

Ruch w sieci! Nawet nie ruszając się z domu można być blisko życia muzycznego. „Ruch Muzyczny”, najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w końcu jest dostępne w Internecie w całkowicie odnowionej wersji cyfrowej. Teraz czytelnika dzieli od „Ruchu Muzycznego” zaledwie jedno kliknięcie.
 

Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem
Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem
2020-04-20

Polskie Wydawnictwo Muzyczne otwiera swoje archiwa dla wszystkich spragnionych muzyki. Po koncertach będących częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, zapraszamy do spędzenia niedzielnych wieczorów z Mieczysławem Karłowiczem, którego twórczość i sylwetkę przybliżą materiały wideo premierowo opublikowane na kanale YouTube PWM.

TUTTI.pl - edycja specjalna: #TUTTIwdomu
TUTTI.pl - edycja specjalna: #TUTTIwdomu
2020-04-14

W trudnych czasach chcemy się wspierać i wzajemnie inspirować. Reagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne uruchamia edycję specjalną TUTTI.pl: #TUTTIwdomu. Program kierowany jest DO WSZYSTKICH INSTYTUCJI, które wypożyczały materiały wykonawcze z katalogu PWM w celu dokonania rejestracji audiowizualnych. 

Rezydencje w ramach projektu composer.pl
Rezydencje w ramach projektu composer.pl
2020-04-07

Za kilka dni upłynąć miał termin zgłaszania się młodych kompozytorów do programu rezydencji na Islandii composer.pl. W związku z sytuacją na świecie mecenasi tego projektu: Agata Zubel i Michał Moc podjęli decyzję o przedłużeniu terminu składania zgłoszeń do 20 czerwca 2020, utrzymując jednocześnie termin tegorocznej wrześniowo-październikowej rezydencji.

Internetowy kurs czytania a vista
Internetowy kurs czytania a vista
2020-04-06

Czytanie a vista online? To możliwe! W dobie obecnego kryzysu, który zapanował nie tylko w Polsce, ale także i na całym świecie, dr hab. Grzegorz Mania wychodzi naprzeciw trudnością związanym ze zdalnym nauczaniem i… proponuje ciekawe rozwiązanie, jakim jest kurs czytania a vista online. 

„Ignacy Jan i jego plan”, czyli o Paderewskim dla najmłodszych – nowa publikacja od małego PWM od dziś w sprzedaży!
„Ignacy Jan i jego plan”, czyli o Paderewskim dla najmłodszych – nowa publikacja od małego PWM od dziś w sprzedaży!
2020-04-02

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W związku z tą wesołą uroczystością Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje kolejną książeczkę opowiadającą o wielkim polskim kompozytorze. Mali melomani mieli okazję przeczytać już o Stanisławie Moniuszce, teraz czas na Ignacego Jana Paderewskiego. Książkę napisała Katarzyna Huzar-Czub (świetna poetka i tłumaczka), a ilustracje stworzyła Zosia Dzierżawska. 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.