PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Luty 2022 »


Polskie Wydawnictwo Muzyczne zachęca do korzystania ze zbiorów Polskiej Biblioteki Muzycznej
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zachęca do korzystania ze zbiorów Polskiej Biblioteki Muzycznej
2022-02-24

Tysiące ilustracji i zdjęć, setki plakatów, wycinków z gazet, programów koncertowych oraz nut – to wszystko zebrane online, w ramach Polskiej Biblioteki Muzycznej. Zarejestruj się i zyskaj bezpłatny dostęp do ponad 10 000 cyfrowych dzieł.

LUTY: symfonika polska
LUTY: symfonika polska
2022-02-23

Posłuchajmy polskiej symfonii. Pierwsze skojarzenie: Henryk Mikołaj Górecki i jego Symfonia pieśni żałosnych (1975), która kilkanaście lat po premierze biła płytowe rekordy sprzedaży. Często grywa się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, koneserzy zaś nigdy nie zapomną o Witoldzie Lutosławskim, który udowodnił, że forma symfoniczna nie musi być przeżytkiem w czasach awangardy. Dołóżmy jeszcze mieniące się barwami, gęste partytury Szymanowskiego i przypominane czasem w kontekście Chopina dzieła symfoniczne Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Koniec? To dopiero początek!

VI Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie
VI Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie
2022-02-18

Już po raz kolejny, w dniach 19–20.02.2022 roku, w pomieszczeniach Pałacu Romantycznego w Turznie odbędzie szósta edycja Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i fundatorem nagrody dla laureatów.

Literacki luty w Polskim Wydawnictwie Muzycznym
Literacki luty w Polskim Wydawnictwie Muzycznym
2022-02-17

Urodzeni w tym samym roku, znakomici kompozytorzy i erudyci, pasjonaci sztuki, zawsze stawiający sprawę polską na pierwszym miejscu. O kim mowa? O Romanie Palestrze i Zygmuncie Mycielskim.
Obaj opisywali te same problemy i zjawiska (nie tylko muzyczne). Dzieliła ich perspektywa twórcza. Palester obserwował wszystko z emigracji, Mycielski pozostał w kraju. 

Literacki luty 2022 roku w Polskim Wydawnictwie Muzycznym dedykowany jest ich pisarskiej twórczości. Do czytelników trafiają bowiem dwie niesamowite książki: Pisma Romana Palestra oraz Znaki zapytania Zygmunta Mycielskiego.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kilka słów o Sławomirze Tomasiku
KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kilka słów o Sławomirze Tomasiku
2022-02-16

Każdy, nawet najbardziej rozchwytywany wirtuoz, zaczynał karierę od ćwiczeń i wprawek oraz drobnych, pedagogicznych miniatur. Niejeden, już jako sprawny wykonawca, doskonali swój warsztat przez wielokrotne powtórki i cyzelowanie detali. Dlatego w lutym skierujemy się ku Sławomirowi Tomasikowi, jednemu z najważniejszych skrzypków-pedagogów, który w swoim dorobku ma także niejedną kompozycję i publikację umożliwiającą doskonalenie skrzypcowego warsztatu. 
 

Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!
Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!
2022-02-14

Wiele jest pomysłów na to, jak należy grać Chopina, sporo żelaznych zasad, jak się go grać powinno i niemało hipotez, jak grać by go można. Boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS to skarby z archiwów nagrań, podzielone na trzy płyty. Lista wykonawców to wcielona historia polskiej pianistyki XX wieku.

TUTTI.pl – wyniki
TUTTI.pl – wyniki
2022-02-07

Z radością otwieramy kolejny rok z projektem TUTTI.pl.

W pierwszym ocenianym w 2022 roku naborze wpłynęły interesujące i zróżnicowane repertuarowo wnioski, co spowodowało zaostrzenie konkurencji.

Przerwa techniczna w Księgarni PWM
Przerwa techniczna w Księgarni PWM
2022-02-03

W dniu 07.02.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna.
 

Sławomir Tomasik lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
Sławomir Tomasik lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-02-01

Dotąd w ramach akcji Kompozytor miesiąca prezentowaliśmy artystów znanych przede wszystkim ze swojej twórczej działalności. Są jednak też ci, którzy – choć mają swoje najważniejsze osiągnięcia na innych polach – to ich działalność kompozytorska ma również duże znaczenie, zwłaszcza ta o znamionach pedagogicznych. Dlatego w lutym kierujemy się ku Sławomirowi Tomasikowi.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?