PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Zmarł Jerzy Jasieński

2008-12-08
- pianista, krytyk, publicysta, działacz muzyczny i teatralny, wieloletni dyrektor warszawskiego oddziału PWM.

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w niedzielę, 7 grudnia, zmarł Jerzy Jasieński. Miał 95 lat.

Jerzy Jasieński urodził się 25 maja 1913 r. we Władykaukazie (obecnie Ordżonikidze). W latach 1922-25 kształcił się w tamtejszym konserwatorium. Odbył studia pianistyczne i prawnicze w Wilnie. Podczas wojny brał udział w tajnym nauczaniu i był kierownikiem muzycznym litewskiego Teatru Dramatycznego w Wilnie. W latach 1945-48 działał w Bydgoszczy jako dyrektor Okręgowego Biura Koncertowego, współzałożyciel i wykładowca konserwatorium, współorganizator i pierwszy dyrektor Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. W 1948 r. przeszedł do pracy w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do 1950 r. koncertował (jako solista i akompaniator), m. in. w Wilnie, Lublinie, Bydgoszczy, Toruniu, Krakowie i Warszawie. W 1964 r. objął dyrekcję i kierownictwo artystyczne Teatru Polskiego w Warszawie, a w 1966 r. dyrekcję i kierownictwo artystyczne Teatru Wielkiego. Po ciężkiej chorobie podjął pracę w Wydawnictwach Artystycznych i Filmowych, a w latach 1980-89 był zastępcą dyrektora PWM do spraw oddziału warszawskiego. Od 1945 r. działał jako organizator życia muzycznego. Zorganizował I Festiwal Muzyki Polskiej (1946) i Ogólnopolską Naradę Szkolnictwa Muzycznego (1947) w Bydgoszczy oraz - w Warszawie - Festiwal Muzyki Ludowej (1949), ogólnokrajowy Festiwal Muzyki Polskiej (1950), V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, którego był sekretarzem (1955), I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (1956). Zajmował się krytyką i publicystyką muzyczną. Wiele uwagi w swojej działalności poświęcił postaci I. J. Paderewskiego. W latach 1968-92 był wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1955 i 1983 r.) oraz Krzyżem Kompanii Wrześniowej (1985).

(A. Neuer, Encyklopedia Muzyczna PWM)

Najczęściej czytane:

Zbigniew Bargielski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Jednym ze stałych tematów powracających rok w rok wraz z dobiegającym końca grudniem są noworoczne postanowienia. Jedni z wyprzedzeniem przygotowują plan wytrwania w nich, inni w ogóle rezygnują z nakładania na siebie takich zobowiązań. Naszym zdaniem jednak Nowy Rok to dobry czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie lub podszlifować swoje umiejętności. Dlatego w 2022 roku będziemy motywować Was do ćwiczeń wraz z 12 Kompozytorami miesiąca, których utwory pedagogiczne (i nie tylko!) znajdziecie w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zaczynamy od Zbigniewa Bargielskiego. 
 

Daniel Cichy dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kolejną kadencję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ponownie powołał dr. Daniela Cichego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 r. 
 

Przerwa inwentaryzacyjna w Księgarni PWM w Krakowie

W dniach 3–14.01.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11 a w Krakowie będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji.
 

#Powtórkazmuzyki 12. Muzyka multimedialna / przestrzenna / performance

Ostatni wpis z serii #Powtórkazmuzyki poświęcamy twórczośc z pogranicza muzyki i sztuk audio-wizualnych.
 

Godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym

Pragniemy poinformować, że w Wigilię 24 grudnia księgarnia firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna. Na zakupy zapraszamy po Świętach, w poniedziałek 27 grudnia od godziny 10:00.

PWM 2021: muzyka w liczbach

Po pełnym nieoczekiwanych wyzwań 2020 roku przez ostatnie 12 miesięcy kultura szukała nie tylko nowych, cyfrowych dróg dotarcia do odbiorców, ale wykorzystywała szanse na spotkanie z melomanami w salach koncertowych. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspierało działania artystów-solistów, zespołów i orkiestr, angażując się w podejmowane inicjatywy, wykonania i premiery utworów polskich kompozytorów. Był to też rok świętowania jubileuszu 75-lecia Oficyny. Zobaczcie, jak działało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2021 roku.
 

Mikołajkowa premiera animacji dla dzieci o Chopinie

Z okazji Mikołajek Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny prezent dla najmłodszych. Od 6 grudnia na kanale YouTube oficyny będzie można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci – Impro Frycek – jest Chopin jakiego nie znacie.
 

Nowa Rada Programowa PWM rozpoczyna swoją kadencję

Po zakończeniu 5-letniej kadencji Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powołał przedstawicieli środowiska muzycznego do współpracy z PWM-em przez najbliższe 5 lat. W listopadzie doświadczeni muzykologowie i teoretycy muzyki, artyści-wykonawcy i menedżerowie kultury spotkali się w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, by porozmawiać o planach, celach i oczekiwaniach związanych z rozwojem Oficyny. 
 

Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo dla Zygmunta Krauzego

W tym roku niejedno wydarzenie wiązało się z Zygmuntem Krauzem. Trudno się dziwić – 60-lecie pracy twórczej obchodzi się raz w życiu. Zapraszamy na być może ostatni koncert w tym roku poświęcony jubilatowi, podczas którego Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo prawykonają jego Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu. 
 

Tadeusz Wielecki grudniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwraca uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Oficyną. Ostatni miesiąc roku to zwrot w kierunku muzyki wykraczającej poza dźwięki ku multimediom, angażowaniu przestrzeni w utworach i performance’owi, a także spojrzenie na twórczość Tadeusza Wieleckiego.