PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Zmarła Janina Pudełek

2004-11-23

27 października zmarła Janina Pudełek - historyk baletu, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie i wieloletni redaktor naukowy Encyklopedii Muzycznej PWM.

Janina Pudełek, ur. 14 IX 1930 w Warszawie, odbyła studia na Wydziale Filologii Polskiej na UW. Studiowała także dramaturgię w PWST w Warszawie. Wiedzę o balecie zdobywała poprzez kontakt z praktyką: brała udział w występach amatorskich zespołów tanecznych, uczęszczała na lekcje tańca klasycznego prowadzone przez L. Wójcikowskiego w szkole baletowej w Warszawie; poszerzała ją poprzez lektury i własne badania dokumentacyjne. W latach 1958-91 prowadziła dział teatrów muzycznych w Muzeum Teatralnym; gromadziła materiały, opracowała katalog repertuaru teatrów warszawskich w latach 1821-35, katalog osobowy śpiewaków, dyrygentów i śpiewaków operowych w latach 1821-39 oraz katalog repertuaru polskich teatrów muzycznych po 1945; przygotowywała wystawy dotyczące opery i baletu, nawiązała współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, współorganizowała międzynarodowe seminaria na temat baletu. W 1968 ukazała się jej książka Warszawski balet romantyczny. 1802-1866, która w poszerzonej wersji stała się podstawą przewodu doktorskiego w Instytucie Sztuki PAN. W 1984 zrobiła habilitację na podstawie pracy o balecie warszawskim w latach 1867-1915. Prowadziła wykłady z historii baletu i estetyki tańca oraz seminarium dyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1997 otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego. Od 1974 ściśle współpracowała z magazynem "Taniec", pisała recenzje z przedstawień baletowych w czasopiśmie "Teatr". Od 1970 współpracowała autorsko oraz jako redaktor naukowy działu 'tancerze' z Encyklopedią Muzyczną PWM. Zmarła w Warszawie 27 X 2004 r.

Elżbieta Dziębowska

Najczęściej czytane:

Prawykonanie tryptyku „Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka

Jedną z osi wydarzeń tegorocznego festiwalu Auksodrone będzie prawykonanie tryptyku Drach. Dramma per musica, Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Podczas każdego z trzech dni festiwalu zaprezentowany zostanie jeden z trzech aktów dzieła. Drach wykonywany będzie codziennie, od 4 do 6 października w tyskiej Mediatece.

W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego. Śpiewakom akompaniować będzie orkiestra AUKSO z Marcinem Świątkiewiczem (basso continuo) pod batutą Marka Mosia.

Otwieramy jesienny nabór trzeciej edycji TUTTI.pl

Zaczynamy! Od dzisiaj przyjmujemy wnioski do jesiennej odsłony trzeciej edycji TUTTI.pl – przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej. Inicjatywa niezmiennie kierowana jest do orkiestr i zespołów muzycznych, szkół i akademii oraz instytucji, fundacji i stowarzyszeń zajmujących się organizowaniem koncertów, festiwali i nagrań.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne partnerem 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

62. „Warszawska Jesień” to ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Współpraca Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z „Warszawską Jesienią” trwa od 1956 roku, jednak podczas tegorocznej edycji będzie wyjątkowo intensywna. PWM jako partner festiwalu obecne będzie podczas prawykonań utworów kompozytorów z katalogu Wydawnictwa, spotkań z twórcami, pokazów filmowych, a także wydarzeń skierowanych do najmłodszych melomanów.

Wojciech Widłak wrześniowym kompozytorem miesiąca PWM

Wrześniowym kompozytorem miesiąca jest Wojciech Widłak. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie. Więcej szczegółów nie zdradzamy, ponieważ kompozytor przedstawił siebie i swoje życie w alfabecie, który zamieszczamy poniżej.

Agata Zubel nominowana do Nagrody Mediów Publicznych

Nagrody Mediów Publicznych – Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Listę nominowanych ogłoszono 27 sierpnia. Nagrodę w kategorii Muzyka przyzna Polskie Radio.

Box 100 na 100 już w sprzedaży!

Ekskluzywne wydawnictwo dokumentujące ostatnie 100 lat polskiej muzyki już od dziś znaleźć można w księgarni stacjonarnej PWM i w krakowskiej księgarni muzycznej Kurant, a także w księgarni muzycznej Sawart w Warszawie.

TUTTI.pl 2019 – jesienny nabór wniosków

9 września otwieramy drugi i ostatni w tym roku nabór do projektu TUTTI.pl. Szkoły i uczelnie muzyczne, zespoły, producenci koncertów i festiwali oraz instytucje muzyczne ponownie zapraszamy do składania wniosków i dołączenia do grona wykonawców promujących muzykę kompozytorów polskich. Najciekawsze propozycje uzyskają wsparcie PWM w postaci rabatu na wypożyczenia materiałów wykonawczych.

Stypendia projektu composer.pl przyznane!

Agata Zubel i Michał Moc – fundatorzy stypendiów kompozytorskich na Islandii ogłosili nazwiska dwóch pierwszych beneficjentów programu composer.pl. Pierwszymi rezydentami projektu będą Kamil Kruk oraz Andrzej Ojczenasz. Serdecznie gratulujemy!

Józef Świder sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Józef Świder – ceniony pedagog, kompozytor i pianista – to kolejny Artysta, który w sierpniu dołącza do grona naszych KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA!