PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Zmarła Janina Pudełek

2004-11-23

27 października zmarła Janina Pudełek - historyk baletu, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie i wieloletni redaktor naukowy Encyklopedii Muzycznej PWM.

Janina Pudełek, ur. 14 IX 1930 w Warszawie, odbyła studia na Wydziale Filologii Polskiej na UW. Studiowała także dramaturgię w PWST w Warszawie. Wiedzę o balecie zdobywała poprzez kontakt z praktyką: brała udział w występach amatorskich zespołów tanecznych, uczęszczała na lekcje tańca klasycznego prowadzone przez L. Wójcikowskiego w szkole baletowej w Warszawie; poszerzała ją poprzez lektury i własne badania dokumentacyjne. W latach 1958-91 prowadziła dział teatrów muzycznych w Muzeum Teatralnym; gromadziła materiały, opracowała katalog repertuaru teatrów warszawskich w latach 1821-35, katalog osobowy śpiewaków, dyrygentów i śpiewaków operowych w latach 1821-39 oraz katalog repertuaru polskich teatrów muzycznych po 1945; przygotowywała wystawy dotyczące opery i baletu, nawiązała współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, współorganizowała międzynarodowe seminaria na temat baletu. W 1968 ukazała się jej książka Warszawski balet romantyczny. 1802-1866, która w poszerzonej wersji stała się podstawą przewodu doktorskiego w Instytucie Sztuki PAN. W 1984 zrobiła habilitację na podstawie pracy o balecie warszawskim w latach 1867-1915. Prowadziła wykłady z historii baletu i estetyki tańca oraz seminarium dyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1997 otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego. Od 1974 ściśle współpracowała z magazynem "Taniec", pisała recenzje z przedstawień baletowych w czasopiśmie "Teatr". Od 1970 współpracowała autorsko oraz jako redaktor naukowy działu 'tancerze' z Encyklopedią Muzyczną PWM. Zmarła w Warszawie 27 X 2004 r.

Elżbieta Dziębowska

Najczęściej czytane:

PWM na Warszawskich Targach Książki

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny spotkamy się na wielkim święcie literatury – Warszawskich Targach Książki!

Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny

Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

Trwa nabór do 4. edycji Seminarium Edytorstwa Muzycznego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapraszają na czwartą edycję Seminarium Edytorstwa Muzycznego, które odbędzie się w Radziejowicach w dniach 3-8 września 2019 roku.

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR


Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja. 

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Andrzej Ojczenasz zwycięzcą 5. Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego

5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w ramach 9.NDI Sopot Classic.
 

Utwór Sławomira Kupczaka jedną z polskich propozycji na 66. Trybunę Kompozytorów

Polskie Radio podało propozycje utworów na 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Jedną z nich jest utwór kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Sławomira Kupczaka.