PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Zmarła Janina Pudełek

2004-11-23

27 października zmarła Janina Pudełek - historyk baletu, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie i wieloletni redaktor naukowy Encyklopedii Muzycznej PWM.

Janina Pudełek, ur. 14 IX 1930 w Warszawie, odbyła studia na Wydziale Filologii Polskiej na UW. Studiowała także dramaturgię w PWST w Warszawie. Wiedzę o balecie zdobywała poprzez kontakt z praktyką: brała udział w występach amatorskich zespołów tanecznych, uczęszczała na lekcje tańca klasycznego prowadzone przez L. Wójcikowskiego w szkole baletowej w Warszawie; poszerzała ją poprzez lektury i własne badania dokumentacyjne. W latach 1958-91 prowadziła dział teatrów muzycznych w Muzeum Teatralnym; gromadziła materiały, opracowała katalog repertuaru teatrów warszawskich w latach 1821-35, katalog osobowy śpiewaków, dyrygentów i śpiewaków operowych w latach 1821-39 oraz katalog repertuaru polskich teatrów muzycznych po 1945; przygotowywała wystawy dotyczące opery i baletu, nawiązała współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, współorganizowała międzynarodowe seminaria na temat baletu. W 1968 ukazała się jej książka Warszawski balet romantyczny. 1802-1866, która w poszerzonej wersji stała się podstawą przewodu doktorskiego w Instytucie Sztuki PAN. W 1984 zrobiła habilitację na podstawie pracy o balecie warszawskim w latach 1867-1915. Prowadziła wykłady z historii baletu i estetyki tańca oraz seminarium dyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1997 otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego. Od 1974 ściśle współpracowała z magazynem "Taniec", pisała recenzje z przedstawień baletowych w czasopiśmie "Teatr". Od 1970 współpracowała autorsko oraz jako redaktor naukowy działu 'tancerze' z Encyklopedią Muzyczną PWM. Zmarła w Warszawie 27 X 2004 r.

Elżbieta Dziębowska

Najczęściej czytane:

Ruszają warsztaty w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”

Kim jest twórca? Czym jest utwór, a czym inspiracja? Co to jest prawo autorskie? Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej nie wie, że wytwory jego kreatywnych działań są chronione. Bycie twórcą nie ma związku z wiekiem, o czym przekonuje kampania edukacyjna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo”. Podczas szkoleń organizowanych w pięciu miastach Polski zaproszeni eksperci opowiedzą nauczycielom, jak skutecznie zachęcić dzieci do poznawania meandrów prawa autorskiego.
 

Premiera „Halki” w TW-ON

Dzisiaj w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wydarzenie, o którym jest głośno od kilku tygodni – premiera Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Prapremiera owej bodaj najbardziej popularniej opery Stanisława Moniuszki odbyła się 1 stycznia 1858 roku. 162 lata później TW-ON proponuje inscenizację powstałą w koprodukcji z Theater an der Wien (w Wiedniu ta wersja została wystawiona 15 grudnia 2019).

„Aisthetikos” Hanny Kulenty i jej nowy początek w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

21 lutego w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Hanny Kulenty Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę. Tym utworem kompozytorka powraca pod skrzydła Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl

Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.

Grażyna Bacewicz lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentujemy sylwetki twórców, których dorobek stanowi trzon działalności naszej oficyny. W lutym zwracamy się ku Grażynie Bacewicz.
 

Cztery nominacje do Fryderyków dla albumów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Krążki wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się w czołówce nominowanych do tegorocznych Fryderyków. Akademia Fonograficzna wyróżniła płyty wydane pod marką ANAKLASIS oraz ekskluzywny BOX „100 na 100”. 
 

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.