PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dni muzyki Juliusza Łuciuka

2004-12-03

Kraków, 9-13 grudnia 2004

W dniach 9-13 grudnia w Krakowie odbędzie się cykl koncertów w ramach "Dni muzyki Juliusza Łuciuka" zorganizowanych z okazji 50-lecia działalności twórczej kompozytora.

Koncerty będą miały miejsce w Sukiennicach, Filharmoniii Krakowskiej, Auli "Florianka", Bazylice Mariackiej, Kościele oo. Franciszkanów i w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy.

W repertuarze znajdą się głównie utwory wokalno-instrumentalne, które stanowią główny nurt twórczości Juliusza Łuciuka. Usłyszeć będzie można m. in. oratorium Gesang am Brunnen, oratorium Święty Franciszek z Asyżu, Oremus pro pontifice Ioanne Paulo Secundo, utwory chóralne oraz pieśni na głos i fortepian.

Wystąpią m. in. Joachim Grubich, Agniszka Monasterska, Agnieszka Radwan, Elżbieta Towarnicka, Zespół Madrygalistów Capellae Cracoviensis, Capella Cracoviensis pod dyrekcją S. Krawczyńskiego, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją T. Bugaja i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją W. Siedlika.

Organizatorami "Dni" są Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A., Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie, Biuro Festiwalowe Kraków 2000, Filharmonia Krakowska im. K. Szymanowskiego, Capella Cracoviensis, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Mieszany Chór Mariański w Krakowie.

Bilety na koncert można kupić na godzinę przed rozpoczęciem w miejscu koncertu. Wstęp na koncerty w kościołach jest wolny.

Najczęściej czytane:

Opera Alka Nowaka na AUKSODRONE X-TRA

Jeszcze w tym roku podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia AUXODRONE X-TRA AUKSO przypomnimy operę Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów napisaną do libretta Olgi Tokarczuk. 
 

Koncert na zakończenie Roku Moniuszkowskiego

Moniuszko JEST dla wszystkich: starszych i młodszych, grających i śpiewających, amatorów i profesjonalistów, wykonawców i słuchaczy. Udowodniliśmy to niezwykłym koncertem zamykającym obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie, który odbył się 29 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

E-ŚPIEWNIK Stanisława Moniuszki zabrzmi w Paryżu

14 listopada w paryskim Cité Internationale des Arts zaprezentowany zostanie materiał z płyty Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK, sygnowanej marką ANAKLASIS. Podczas koncertu usłyszymy: nagradzaną śpiewaczkę o międzynarodowej renomie Agatę Zubel, wirtuoza wiolonczeli i błyskotliwego improwizatora Andrzeja Bauera oraz Cezarego Duchnowskiego, wytrawnego twórcę i wykonawcę muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Tego wieczoru będzie miała miejsce także francuska premiera książki o kompozytorce – Agata Zubel: Entrée en matière.

Listopadowe koncerty w ramach TUTTI.pl

Spieszymy z podpowiedziami listopadowych terminów koncertów w ramach TUTTI.pl. Pierwsze dwa, które odbyły się w Szczecinie 3 i 5 listopada już za nami: artyści Opery na Zamku wykonali utwory Stanisława Moniuszki (Na kwaterunku, Widma) oraz Romana Palestra (Pieśń o ziemi). Gorąco zapraszamy na kolejne.

Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo

Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności nowych technologii w świecie muzyki, którą nagrywamy, odtwarzamy, zapisujemy na playlistach. A gdybyśmy odważyli się pójść krok dalej? Podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyjątkowego koncertu Polska Orkiestra Młodzieżowa zagra muzykę Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza nie z tradycyjnego, papierowego wydania, a z tabletów!

Kompozytor miesiąca – Marta Ptaszyńska

Listopad: spadają ostatnie liście z drzew, a wraz z nimi kartki z kalendarza. W Polskim Wydawnictwie Muzycznym oznacza to jedno: zmianę bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. Od dzisiaj ze zwiększoną częstotliwością przyglądamy się twórczości i słuchamy utworów Marty Ptaszyńskiej.

Entuzjastyczne przyjęcie najnowszych kompozycji Pawła Łukaszewskiego

Początek listopada przyniósł prawykonania dwóch utworów na chór mieszany Pawła Łukaszewskiego, kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Podczas wyjątkowego koncertu w estońskim Arvo Pärt Centre publiczność mogła wsłuchać się w brzemienie Corpus Christi responsoria i Popule meus na chór mieszany w wykonaniu światowej klasy zespołu Collegium Musicale kierowanego przez Endrika Üksvärava. 

Wyniki jesiennego naboru TUTTI.pl

Z przyjemnością publikujemy wyniki jesiennego naboru wniosków do projektu TUTTI.pl. Tym razem dofinansowanie otrzymają 23 wnioski złożone przez 14 instytucji.

Prawykonania utworów na chór mieszany a cappella Pawła Łukaszewskiego

Wprowadzająca w nastrój kontemplacji muzyka Pawła Łukaszewskiego, kompozytora od lat związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym świetnie wpisuje się w znamienny dla późnej jesieni czas zadumy. Początek listopada przyniesie prawykonania jego dwóch utworów na chór mieszany a cappella. Podczas koncertów w Estonii poznamy Corpus Christi responsoria i Popule meus

PWM i Miasto Kraków zamykają Rok Moniuszki!

Rok Moniuszki dobiega końca i choć oficjalne krakowskie zamknięcie jubileuszowego roku 200. urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, czyli koncert „Moniuszko dla wszystkich”, odbędzie się już dzisiaj (wtorek, 29 października) W ICE Kraków, to nie koniec aktywności, jakie przygotowaliśmy na zwieńczenie tych niezwykłych 12 miesięcy.