PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Zmarł Janusz Popławski

2004-12-27

W nocy z 26 na 27 grudnia zmarł w Gdyni Janusz Popławski - gitarzysta, kompozytor, aranżer, publicysta, wydawca.

W nocy z 26 na 27 grudnia zmarł w Gdyni Janusz Popławski - gitarzysta, kompozytor, aranżer, publicysta, wydawca.

Janusz Popławski urodził się 20 X 1938 r. w Dolinie (Podkarpacie). 1956 jako gitarzysta i wokalista debiutował w zespole estradowym Błękitne Gwiazdy w Nowej Soli, jako kontrabasista w zespole jazzowym w Szczecinie. W l. 1963-76 grał w zespole Niebiesko-Czarni, z którym występował wielokrotnie na festiwalach polskiej piosenki w Opolu i Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie (1965), koncertował w kraju i Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W następnych latach prowadził własne zespoły: Bumerang, Flash Band, Winners, Rock'n'Rollers, tworzył dla nich piosenki i kompozycje. Od 1985 występował z solowymi recitalami, grając własne kompozycje na gitarach syntezatorowych i sekwencerach.

Był kompozytorem piosenek dla zespołu Niebiesko-Czarni, m.in. Czy będziesz sama dziś wieczorem, Adagio cantabile, Musisz się zakochać, a także czterech utworów do rock-opery Naga. Komponował też muzykę elektroniczną.

W l. 1966-86 publikował w periodykachm"Jazz" i "Radar" reportaże, recenzje, cykle artykułów. Jest autorem podręczników Szkoła na gitarę basową (1971) i Studium gitary basowej (1993). Od 1991 prowadził w Gdyni wydawnictwo Professional Music Press, w którym wydawał czasopisma "Gazeta Muzyczna", "Gitara i Bas", "Świat Gitary", a także podręczniki Chwyty gitarowe, Szkoła na bas, nuty, płyty CD i kasety wideo.

Od lat 90. obok działalności wydawniczej realizował projekty popularyzujące muzykę, organizował warsztaty i konkursy, koncerty, coroczny plebiscyt Gitarowy Top, wyłaniające najlepszych muzyków i najlepsze płyty gitarowe. Uczestniczył jako juror i wykładowca w festiwalach gitarowych.

Najczęściej czytane:

PWM na Warszawskich Targach Książki

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny spotkamy się na wielkim święcie literatury – Warszawskich Targach Książki!

Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny

Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

Trwa nabór do 4. edycji Seminarium Edytorstwa Muzycznego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapraszają na czwartą edycję Seminarium Edytorstwa Muzycznego, które odbędzie się w Radziejowicach w dniach 3-8 września 2019 roku.

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR


Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja. 

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Andrzej Ojczenasz zwycięzcą 5. Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego

5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w ramach 9.NDI Sopot Classic.
 

Utwór Sławomira Kupczaka jedną z polskich propozycji na 66. Trybunę Kompozytorów

Polskie Radio podało propozycje utworów na 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Jedną z nich jest utwór kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Sławomira Kupczaka.