PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

30. rocznica śmierci Tadeusza Ochlewskiego

2005-01-14

- założyciela i wieloletniego dyrektora PWM.

26 stycznia przypada 30. rocznica śmierci Tadeusza Ochlewskiego - założyciela i wieloletniego dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

27 stycznia o godz. 17.00 w Bazylice oo. Dominikanów w Krakowie zostanie odprawiona msza w intencji Zmarłego.

Tadeusz Ochlewski (1894 - 1975) - skrzypek, wydawca i organizator życia muzycznego. Był współzałożycielem i członkiem zarządu Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Muzyki Polskiej, którego celem było szerzenie muzyki XVI-XVIII w. (później także XIX i XX w.) poprzez organizowanie regularnych audycji muzycznych. W ramach stowarzyszenia w 1928 r. wraz z A. Chybińskim i B. Rutkowskim utworzył Wydawnictwo Dawnej Muzyki Polskiej. W 1930 r. powołano pierwszą polską oficynę muzyczną, która za zadanie stawiała sobie dokumentację muzyki polskiej - Towarzystwo Wydawnicze Muzyki Polskiej, wspierane finansowo przez Fundusz Kultury Narodowej. Do zarządu TWMP weszli T. Zalewski, K. Sikorski, B. Rutkowski i T. Ochlewski (1937-39 dyr.). W powołanym przez TWMP w 1934 r. kwartalniku "Muzyka Polska" Ochlewski zamieszczał sprawozdania z życia muzycznego stolicy. Między innymi z jego inicjatywy powstała Organizacja Ruchu Muzycznego, której zadaniem było organizowanie na terenie całego kraju koncertów dla szerokich kręgów społecznych, zwł. młodzieży szkolnej.

Lata 1939-45 spędził w Warszawie, kontynuując w warunkach konspiracyjnych wszystkie dotychczasowe formy działalności. 6 IV 1945 Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzyło T. Ochlewskiemu zadanie utworzenia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zarząd TWMP oddał na ten cel cały swój zasób archiwalno-wydawniczy. W ciągu 20 lat działalności na stanowisku dyrektora PWM T. Ochlewski stworzył wydawnictwo o wszechstronnym profilu, będące wówczas jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie muzycznych oficyn wydawniczych. Szczególną troską otaczał dawną i współczesną muzykę polską. Z działalnością edytorską wiązał działalność organizatorsko-koncertową. Od 1946 r. PWM organizowało koncerty polskiej muzyki dawnej i współczesnej, często dopełniane występami wybitnych poetów.

Po przejściu na emeryturę w 1965 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie kierował zorganizowanym przez siebie zespołem muzyki dawnej "Con moto ma cantabile", wyszukując zapomniane lub nieznane kompozycje.

Najczęściej czytane:

PWM partnerem II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

W dniach 4–6 czerwca 2021 roku odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Partnerem oraz fundatorem nagrody specjalnej w konkursie organizowanym przez Szkołę Muzyczną I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Paweł Hendrich i Krzysztof Wołek: majowe prawykonania na festiwalu KODY

Od początku Festiwalowi Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY przyświeca idea nawiązywania do rozmaitych zjawisk kulturowych oraz poszukiwania podobieństw i relacji między nimi. Tegoroczna edycja z hasłem „Przywoływanie” zajmie się refleksjami, a także inspiracjami pomiędzy formami muzyki dawnej i nowej. W programie 13. edycji lubelskiego festiwalu znalazły się utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Dzięki transmisjom koncertów każdy będzie mógł wysłuchać najnowszych dzieł Pawła Hendricha i Krzysztofa Wołka.
 

Małe Monografie wielkich ludzi w sprzedaży od 19 maja

Małe Monografie to wielobarwna seria o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. Książki pióra wybitnych muzykologów to lektura obowiązkowa nie tylko dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów, to seria dla wszystkich! 
 

GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski wykonali w polskiej muzyce tę samą pracę, która w słowie dokonała się za sprawą trzech wieszczy romantyzmu oraz tytanów pozytywistycznej prozy. Ich utwory nie tylko imponują pięknem formy i wzruszają ładunkiem emocji, ale są też niestarzejącą się inspiracją dla współczesnych twórców. Przechowują dźwiękowy idiom polskości do którego chcąc nie chcąc, hołdem lub buntem, odnoszą się kolejne pokolenia artystów i melomanów, w przypadku GREAT ENCOUNTERS – najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Marcin Stańczyk majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W maju rozpracowujemy spektralizm. Zwracamy się także ku postaci i twórczości Marcina Stańczyka. 
 

Witaj, majowa jutrzenko!

Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie.

Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, trzeci maj, u Polaków błogi raj.

 

 

Kazimierz Kord – RIP

29 kwietnia zmarł Kazimierz Kord – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Muzyczną drogę rozpoczynał w Krakowie w Miejskim Teatrze Muzycznym, później szefował Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, by następnie na blisko ćwierć wieku związać się z Filharmonią Narodową.

Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego”


1 maja 2021 roku stanowisko redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego” obejmie Daniel Cichy. Zastąpi Piotra Matwiejczuka, który kierował redakcją od 1 kwietnia 2019 roku.

Antologia Pieśni Patriotycznej Śpiewajmy Polskę!

Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska, a serca Polaków od wieków poruszają pieśni patriotyczne.

Wybór stu tytułów zawartych w przekazywanej w Państwa ręce Antologii Pieśni Patriotycznej Śpiewajmy Polskę! oddaje historię narodu polskiego: walk o wolność, wiary w lepsze jutro, budowania wspólnoty i tradycji. To także uchwycona na przestrzeni wieków charakterystyka Polek i Polaków, z której wyłania się wizja narodu niezłomnego, przepełnionego nadzieją, gotowego do poświęceń, pełnego szacunku i czci dla przodków, trwającego w budowaniu lepszego jutra dla siebie i kolejnych pokoleń.