PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

49. Bydgoski Festiwal Muzyczny "W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu"

2011-08-29
W dniach 9 września – 7 października 2011 roku odbędzie się 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny, dedykowany pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, podczas którego zabrzmią utwory pochodzące z katalogu PWM, m.in. "Trzy utwory w dawnym stylu" i "Beatus Vir" H.M. Góreckiego, "Koncert" na orkiestrę smyczkową G. Bacewicz oraz poemat symfoniczny "Krzesany" W. Kilara. Bydgoski Festiwal Muzyczny to ciesząca się prawie półwiekową tradycją, jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych w Polsce organizowana przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego. Głównym jej celem jest promocja dorobku kompozytorów polskich, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Każda edycja Festiwalu jest poświęcona konkretnemu twórcy (np. w roku 2007 K. Szymanowskiemu, w 1999 i 2010 F. Chopinowi) lub zagadnieniu (np. 2008 "Muzyka Krajów Europy Środkowej i Wschodniej", 2002 "Muzyka jednoczącej się Europy"). Tegoroczna edycja jest, w założeniu organizatorów, hołdem oddanym jednemu z najwybitniejszych twórców XX wieku, zmarłemu w 2010 roku Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Filharmonii Pomorskiej, w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu oraz na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Szczegółowe informacje na temat koncertów można znaleźć na stronie na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

Utwory z katalogu PWM, które zabrzmią podczas Festiwalu:
9.09.2011 – W. Lutosławski - "Koncert" na orkiestrę
13.09.2011 – H.M. Górecki - "Trzy utwory w dawnym stylu", M. Górecki - "Concerto notturno", G. Bacewicz - "Koncert" na orkiestrę smyczkową, W. Kilar - "Orawa"
19.09.2011 – H.M. Górecki - "Trzy utwory w dawnym stylu", R. Twardowski - "Koncert" na skrzypce i orkiestrę smyczkową, M. Górecki - "Divertimento" na orkiestrę smyczkową
30.09.2011 – H.M. Górecki - "Koncert" na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40, M. Górecki – "Capriccio", W. Kilar – "Krzesany"
07.10.2011 - H.M. Górecki - "Beatus Vir"

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.