PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", 16-24 września

2011-09-02
W dniach 16-24 września już po raz 54. odbędzie się największy w Polsce i jeden z najważniejszych na świecie festiwali poświęconych muzyce współczesnej – festiwal „Warszawska Jesień”, na którym zabrzmią dwa premierowe wykonania utworów wydanych przez PWM – „Breaking News” Aleksandra Nowaka oraz „I Symfonia” Andrzeja Krzanowskiego. Program tegorocznej edycji festiwalu jest niezwykle bogaty i różnorodny. 16 września 2011 wykonany zostanie utwór „Scontri” Henryka Mikołaja Góreckiego (wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Pierre’a-Andre Valade’a). 20 września 2011 usłyszeć będzie można prawykonanie „Ulicami ludzkiego miasta” Agaty Zubel przez European Workshop for Contemporary Music. 18 września w ramach tzw. Małej Warszawskiej Jesieni zabrzmi opera radiowa „Przygody Sindbada Żeglarza” Tomasza Sikorskiego w Studio Tęcza nr 2.

Ostatniego dnia festiwalu, 24 września 2011 roku, o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie "Breaking News” Aleksandra Nowaka (utworu napisanego na zamówienie Warszawskiej Jesieni) oraz "I Symfonii” Andrzeja Krzanowskiego.
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Agata Zubel – sopran, Jadgwiga Rappe – alt, Sylwester Smulczyński – tenor, Lucas Vis – dyrygent.

Ponadto podczas Festiwalu zabrzmią utwory z katalogów Chestera (Rolf Wallin, Josse De Pauw "Strange News") oraz Schotta (Luigi Nono "Il canto sospeso"), reprezentowanych na terenie Polski przez PWM. "Strange News" będzie miało swoją polską premierę podczas koncertu 16 września 2011 o godz. 19.30, natomiast "Il canto sospeso" zostanie wykonane wraz z utworami A. Nowaka i A. Krzanowskiego w sobotę 24 września o 19.30. Obydwa koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Maria Szymanowska

Cześć! Jak minął Wam Dzień Dziecka? Do wszystkich Waszych wczorajszych prezentów dodajemy bonus: nową kolorowankę. Dzisiaj proponujemy Wam obrazek z podobizną Marii Szymanowskiej. Zapraszamy do kolorowania – zróbcie to najpiękniej jak umiecie!

„Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki” - nowa publikacja PWM

„Podróż przez dźwięki” to opowieść biograficzna prezentująca twórczość i życie Stanisława Moniuszki w nieco inny sposób. Dla autorki - Magdaleny Dziadek - głównymi punktami interpretacyjnymi stały się przystanki kompozytora w czasie jego podróży – zarówno tej życiowej, jak i podróży poprzez dźwięki. Miejsca, w których się zatrzymywał stanowiły dla niego inspirację do tworzenia nowych dzieł. Odwołując się do liczących stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowieści i z wirtuozerską sprawnością splata wątki artystycznej twórczości Moniuszki z jego życiem osobistym.
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!