PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", 16-24 września

2011-09-02
W dniach 16-24 września już po raz 54. odbędzie się największy w Polsce i jeden z najważniejszych na świecie festiwali poświęconych muzyce współczesnej – festiwal „Warszawska Jesień”, na którym zabrzmią dwa premierowe wykonania utworów wydanych przez PWM – „Breaking News” Aleksandra Nowaka oraz „I Symfonia” Andrzeja Krzanowskiego. Program tegorocznej edycji festiwalu jest niezwykle bogaty i różnorodny. 16 września 2011 wykonany zostanie utwór „Scontri” Henryka Mikołaja Góreckiego (wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Pierre’a-Andre Valade’a). 20 września 2011 usłyszeć będzie można prawykonanie „Ulicami ludzkiego miasta” Agaty Zubel przez European Workshop for Contemporary Music. 18 września w ramach tzw. Małej Warszawskiej Jesieni zabrzmi opera radiowa „Przygody Sindbada Żeglarza” Tomasza Sikorskiego w Studio Tęcza nr 2.

Ostatniego dnia festiwalu, 24 września 2011 roku, o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie "Breaking News” Aleksandra Nowaka (utworu napisanego na zamówienie Warszawskiej Jesieni) oraz "I Symfonii” Andrzeja Krzanowskiego.
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Agata Zubel – sopran, Jadgwiga Rappe – alt, Sylwester Smulczyński – tenor, Lucas Vis – dyrygent.

Ponadto podczas Festiwalu zabrzmią utwory z katalogów Chestera (Rolf Wallin, Josse De Pauw "Strange News") oraz Schotta (Luigi Nono "Il canto sospeso"), reprezentowanych na terenie Polski przez PWM. "Strange News" będzie miało swoją polską premierę podczas koncertu 16 września 2011 o godz. 19.30, natomiast "Il canto sospeso" zostanie wykonane wraz z utworami A. Nowaka i A. Krzanowskiego w sobotę 24 września o 19.30. Obydwa koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

#Powtórkazmuzyki 1. Sonoryzm

Powtórkę z muzyki w 2021 roku zaczynamy od sonoryzmu. Poniżej prezentujemy opis przygotowany przez prof. dr. hab. Iwonę Lindstedt, a jako lekturę uzupełniającą polecamy również styczniowy alfabet kompozytora, czyli tekst poświęcony Witoldowi Szalonkowi autorstwa dyrektora – redaktora naczelnego PWM, dra Daniela Cichego.
 

POLISH HEROINES OF MUSIC – nowa płyta z serii SOUNDS

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia ANAKLASIS, która 29 stycznia wypuszcza do sprzedaży krążek POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. 
 

Wspominamy Feliksa Nowowiejskiego

Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Od kilku lat obserwujemy wzrastające zainteresowanie twórczością tego kompozytora – jego utwory pojawiają się coraz częściej w programach koncertowych i na deskach oper. W roku 2016 oraz 2017 (rok Feliksa Nowowiejskiego) mieliśmy okazję usłyszeć wiele na nowo odkrywanych dzieł kompozytora, by wspomnieć choćby koncert Sinfonii Varsovii i Chóru Filharmonii Narodowej z oratorium Znalezienie Świętego Krzyża, czy przepiękną realizację Legendy Bałtyku przygotowaną przez Teatr Wielki w Poznaniu.

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku. 

Świąteczna niespodzianka PWM

Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.

2020 w PWM: rok nowych możliwości i odkrytych potencjałów

Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie. 
 

Funkcjonowanie Księgarni Firmowej w okresie świątecznym

Szanowni Klienci,
Księgarnia Firmowa w Krakowie przy al. Krasińskiego 11 a będzie zamknięta w dniu 24.12.2020.