PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Utwory Joji Yuasa, H.M. Góreckiego i Ralfa Wallina na inaugurację 54. edycji Warszawskiej Jesieni

2011-09-16
Koncert inaugurujący tegoroczną 54. edycję Festiwalu Warszawska Jesień otworzą słynne "Scontri per orchestra" ("Zderzenia na orkiestrę") Henryka Mikołaja Góreckiego, których wykonanie będzie hołdem dla zmarłego przed rokiem artysty. Po raz pierwszy "Scontri" zabrzmiały 41 lat temu właśnie podczas Warszawskiej Jesieni i choć wzbudziły tyle samo entuzjazmu, ile kontrowersji, to z pewnością wpisały H.M. Góreckiego w poczet najbardziej radykalnych przedstawicieli polskiej awangardy.
W programie koncertu znalazły się ponadto trzy polskie prawykonania: "Eye on Genesis III" wybitnego japońskiego kompozytora Joji Yuasa (wyd. Schott Music), "Strange News" Rolfa Wallina (wyd. Chester-Novello, Music Sales Group) oraz "10th April, Saturday... Pamięci ofiar Katynia" Broniusa Kutavičiusa.
Joji Yuasa, mówiąc o "Eye on Genesis III" zwraca uwagę na to, że w utworze tym interesuje go bardziej geneza kosmosu niż rodzaju ludzkiego. Dlatego – tłumaczy – podjąłem próbę napisania muzyki dotychczas niesłyszanej. Oznaczało to odejście od konwencjonalnych wzorców ekspresji i stworzenie nowej narracji muzycznej w danej czasoprzestrzeni.
"Strange News" Rolfa Wallina do tekstu Josse De Pauwa w sposób szczególnie wyraźny wpisuje się w hasło tegorocznej Warszawskiej Jesieni: „Muzyka jako komentarz do rzeczywistości - społecznej, politycznej". Ta pięcioczęściowa kompozycja na orkiestrę, aktora i projekcję wideo kształtowana jest bowiem na wzór reportażu telewizyjnego i przywołuje fragmenty  dokumentu zrealizowanego w 2006 roku w Ugandzie i Kongu. Prezentację utworu można obejrzeć na stronie internetowej www.strange-news.info

Koncert inauguracyjny odbędzie się 16 września 2011 o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyrygował będzie Pierre-André Valade.

Więcej informacji na temat koncertów, biogramy kompozytorów oraz opisy utworów znajdą Państwo na stronie Festiwalu http://www.warszawska-jesien.art.pl

Najczęściej czytane:

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.