Aktualności
Trasa koncertowa Adama Makowicza
2011-10-04
3 października do księgarni trafiła wydana nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”. Tej publikacji będą towarzyszyć nie tylko spotkania z autorem, ale również koncerty Mistrza. 08.10.2011 Sala Polskiego Radia w Szczecinie – koncert zamknięty z Orkiestrą Academia pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego14.10.2011 godz. 19.15 Sala Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego w Pałacu Pokoju w Hadze – koncert fortepianowy ze Stanisławem Drzewieckim. Wydarzenie ma uczcić pierwszą Prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.
20.10.2011 godz. 18.00 BCK w Bielsku-Białej – koncert Adama Makowicza i Andrzeja Chorosińskiego – organisty w ramach XII Festiwalu Muzyki Organowej
28.10.2011 Dom Kultury w Sulechowie – spotkanie z publicznością i recital
30.10.2011 MDK Prażakówka w Ustroniu – koncert
10.11.2011 Sofia Filharmonia – recital
12.11.2011 godz. 18.00 Filharmonia Krakowska – koncert, po którym pianista spotka się z publicznością i czytelnikami książki
23.11.2011 Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie – spotkanie z Adamem Makowiczem i Markiem Straszem (Wstęp wolny)
24.11.2011 Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie – koncert
26.11.2011 Teatr w Rybniku – recital Adama Makowicza oraz koncert z orkiestrą PSM, po którym odbędzie się spotkanie z publicznością
27.11.2011 CKiS w Kaliszu – koncert Adama Makowicza w ramach Festiwalu Pianistów Jazzowych
W imieniu Adama Makowicza oraz Organizatorów poszczególnych koncertów serdecznie zapraszamy.
Wszystkim zaś zainteresowanym zarejestrowaną muzyką w wykonaniu Adama Makowicza polecamy płyty dostępne w naszej księgarni pod tym linkiem.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.