PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XVI Festiwal Kompozytorów Polskich

2011-10-05
Już dziś rozpoczyna się XVI Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. Tegoroczna edycja poświęcona została pamięci zmarłego przed niespełna rokiem Henryka Mikołaja Góreckiego.

Na dzisiejszej inauguracji festiwalu zabrzmi III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” H.M. Góreckiego oraz II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego. Utwór wykona Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, partię solową zaś – Iwona Hossa. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Kościele św. Maksymiliana Kolbego.

Festiwal potrwa do 8 października. 6 października usłyszymy kompozycje Jana A.P. Kaczmarka do filmów „Marzyciel”, „Wojna i pokój” czy „Całkowite zaćmienie” w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyr. Wojciecha Rodka. Następnego dnia w planach jest muzyczna uczta dla dzieci, czyli utwory z filmów „Bolek i Lolek”, „Przygoda Reksia”, „Zaczarowany Ołówek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Dla dorosłych zaś przygotowany został koncert utworów filmowych Wojciecha Kilara do takich obrazów jak „Dracula”, „Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz” czy „Smuga cienia”. Utwory zaprezentuje Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka.

Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się koncert muzyki do filmów i seriali „Czarne chmury”, „Noce i dnie” i „Dom” Waldemara Kazaneckiego, „Rosemary’s Baby” Krzysztofa Komedy, „Lata 20-te, lata30-te” Włodzimierza Korcza, „Polskie drogi” Andrzeja Kurylewicza czy „Zapomniana melodia” Henryka Warsa. Wykonawcy: Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyr. Janusza Powolnego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

Premiera „Halki” w TW-ON

Dzisiaj w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wydarzenie, o którym jest głośno od kilku tygodni – premiera Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Prapremiera owej bodaj najbardziej popularniej opery Stanisława Moniuszki odbyła się 1 stycznia 1858 roku. 162 lata później TW-ON proponuje inscenizację powstałą w koprodukcji z Theater an der Wien (w Wiedniu ta wersja została wystawiona 15 grudnia 2019).

„Aisthetikos” Hanny Kulenty i jej nowy początek w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

21 lutego w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Hanny Kulenty Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę. Tym utworem kompozytorka powraca pod skrzydła Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl

Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.

Grażyna Bacewicz lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentujemy sylwetki twórców, których dorobek stanowi trzon działalności naszej oficyny. W lutym zwracamy się ku Grażynie Bacewicz.
 

Cztery nominacje do Fryderyków dla albumów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Krążki wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się w czołówce nominowanych do tegorocznych Fryderyków. Akademia Fonograficzna wyróżniła płyty wydane pod marką ANAKLASIS oraz ekskluzywny BOX „100 na 100”. 
 

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.