PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XVI Festiwal Kompozytorów Polskich

2011-10-05
Już dziś rozpoczyna się XVI Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. Tegoroczna edycja poświęcona została pamięci zmarłego przed niespełna rokiem Henryka Mikołaja Góreckiego.

Na dzisiejszej inauguracji festiwalu zabrzmi III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” H.M. Góreckiego oraz II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego. Utwór wykona Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, partię solową zaś – Iwona Hossa. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Kościele św. Maksymiliana Kolbego.

Festiwal potrwa do 8 października. 6 października usłyszymy kompozycje Jana A.P. Kaczmarka do filmów „Marzyciel”, „Wojna i pokój” czy „Całkowite zaćmienie” w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyr. Wojciecha Rodka. Następnego dnia w planach jest muzyczna uczta dla dzieci, czyli utwory z filmów „Bolek i Lolek”, „Przygoda Reksia”, „Zaczarowany Ołówek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Dla dorosłych zaś przygotowany został koncert utworów filmowych Wojciecha Kilara do takich obrazów jak „Dracula”, „Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz” czy „Smuga cienia”. Utwory zaprezentuje Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka.

Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się koncert muzyki do filmów i seriali „Czarne chmury”, „Noce i dnie” i „Dom” Waldemara Kazaneckiego, „Rosemary’s Baby” Krzysztofa Komedy, „Lata 20-te, lata30-te” Włodzimierza Korcza, „Polskie drogi” Andrzeja Kurylewicza czy „Zapomniana melodia” Henryka Warsa. Wykonawcy: Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyr. Janusza Powolnego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.