PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Śląskie Trybuny Kompozytorów" - 2011 Henryk Mikołaj Górecki in memoriam

2011-10-18
W najbliższych tygodniach Śląsk stanie się muzyczną stolicą Polski, a to za sprawą koncertów poświęconych Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Już 24 października odbędzie się pierwszy z trzech koncertów w ramach Śląskiej Trybuny Kompozytorów 2011.

Na uwagę szczególnie zasługuje drugi z koncertów, w ramach którego usłyszeć będzie można dwa prawykonania: Mikołaja Góreckiego – Uwertura na kwartet smyczkowy i Piotra Radki – Henryk Mikołaj Górecki im memoriam. Largo na klarnet i kwartet smyczkowy.

Program:
115. Śląska Trybuna Kompozytorów
data i miejsce: 24 października 2011, godz.17.00; Sala Koncertowa PSM im. M. Karłowicza w Katowicach, ul. Teatralna 16
wykonawcy: Anna Górecka (fortepian), Aneta Pawlik (flet), Joanna Piszczelok (fortepian), Anna Szabelka (skrzypce)
program:
Mikołaj Górecki – Wariacje na flet i fortepian
Mikołaj Górecki – II Sonata na skrzypce i fortepian
Mikołaj Górecki – Sonata na fortepian (prawykonanie)

116. Śląska Trybuna Kompozytorów
data i miejsce: 3 listopada 2011, godz. 19.00; Teatr Korez, Plac Sejmu Śląskiego 2
wykonawcy: Kwartet Śląski, Roman Widaszek (klarnet)
program:
Mikołaj Górecki – Uwertura na kwartet smyczkowy (prawykonanie)
Piotr Radko – Henryk Mikołaj Górecki im memoriam. Largo na klarnet i kwartet smyczkowy (prawykonanie)
Henryk M. Górecki – II Kwartet smyczkowy „quasi una fantasia…”

117. Śląska Trybuna Kompozytorów
data i miejsce: 14 listopada 2011, godz. 19.00; Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach, ul. Zacisze 3
wykonawcy: Orkiestra Muzyki Nowej, Stanisław Bromboszcz (fortepian), Szymon Bywalec (dyrygent)
program:
Henryk Mikołaj Górecki – Recitativa i Ariosa „Lerchenmusik” na klarnet, wiolonczelę i fortepian
Henryk Mikołaj Górecki – Genesis I: Elementi per archi na skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Henryk Mikołaj Górecki – Małe Requiem dla pewnej Polki

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.