PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XIX Festiwal Muzyki Kameralnej "Pokolenie stalowowolskie"

2011-11-02
W dniach 18 listopada - 4 grudnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w ramach 19. edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej przypomniane zostaną kompozycje kameralne Aleksandra Lasonia, Eugeniusza Knapika i Andrzeja Krzanowskiego. Ponadto publiczności festiwalowej zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów, którzy wywarli wpływ na „pokolenie stalowowolskie” – Gustava Mahlera, Beli Bartóka, Dymitra Szostakowicza, Oliviera Messiaena czy Ludwiga van Beethovena.

Program festiwalu podzielony został na 3 weekendy, każdy poświęcony innemu kompozytorowi. Od 18 do 20 listopada w ramach tzw. Weekendu Knapika usłyszymy m.in. „Introduction to Mystery” i „Kwartet smyczkowy” Eugeniusza Knapika, „III Sonatę” na skrzypce i fortepian Charlesa Ivesa czy „Verklärte Nacht” na sekstet smyczkowy op. 4 Arnolda Schőnberga.

Od 25 do 27 listopada trwał będzie Weekend Lasonia. Publiczność będzie mogła wysłuchać utwory takie jak „hyMMny” i  „Concerto festivo” Aleksandra Lasonia, VIII Kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza, „Kontrasty” Beli Bartóka czy „Kwintet smyczkowy f-moll” op.80 Feliksa Mendelssohna – Bartholdy’ego.

Ostatni weekend festiwalu będzie poświęcony twórczości Andrzej Krzanowskiego. Z tej okazji będzie można wysłuchać „II Symfonii na 13 instrumentów smyczkowych” i „Audycję VI” Andrzeja Krzanowskiego, prawykonanie „III Kwartetu smyczkowego” Grażyny Krzanowskiej czy „Metamorfozy” na instrumenty smyczkowe Richarda Straussa.

Więcej szczegółów – w zamieszczonym poniżej programie.

Najczęściej czytane:

Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada

Koncert promujący płytę E-ŚPIEWNIK odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 20.00 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14, Warszawa).

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.